Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Czym są węgliki spiekane i jakie mają właściwości?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 12 czerwiec 2018, 09:25 Wszystkich komentarzy: 0


Czym są węgliki spiekane i jakie mają właściwości?

Węgliki spiekane są to stale, które cenione są przede wszystkim za swoje właściwości skrawne. Z roku na rok są też coraz częściej wykorzystywane w warsztatach samochodowych, czy fabrykach. Czym one tak naprawdę są i jakie są ich właściwości?

Czym naprawdę są węgliki spiekane?

Węgliki spiekane są materiałami narzędziowymi, który jest możliwy do uzyskania dzięki metodzie metalurgii proszkowej z węglików metali. Wśród najczęściej wykorzystywanych w tym celu węglików metali jest wolfram, tytan, czy też chrom. Dzięki wykorzystaniu tych metali można uzyskać produkty lub po prostu elementy, które są nie tylko odporne na ścieranie, ale też niezwykle trwałe i oczywiście twarde.

Cechy charakterystyczne węglików spiekanych

Jedną z cech charakterystycznych węglików spiekanych jest przede wszystkim ich twardość, która bardzo często jest uznawana za zbliżoną do diamentu. Dzięki temu są one odporne na ścieranie nawet w takich temperaturach jak 1000 stopni C.

Czy wiesz, że…

warto zdawać sobie sprawę z tego, że przy obróbce węglików skrawaniem najczęściej używa się dwóch najważniejszych grup węglików spiekanych:

  • węglików wolframowo-tytanowych-kobaltowych - które zazwyczaj stosowane są do obrabiania stali lub też staliwa,
  • węglików wolframowo-kobaltowych — w tym przypadku stosowany jest w przypadku obróbki przede wszystkim żeliwa lub też ewentualnie stopów lekkich, czy też metali nieżelaznych.

Skup węglików spiekanych

Skoro już wiesz, czym tak naprawdę są węgliki spiekane, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób można się ich pozbyć. Otóż najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybranie odpowiedniego skupu, np. zlomskup.eu. W ten sposób będzie można sprzedać już niepotrzebne elementy z węglików, a przy tym zyskać pieniądze właśnie z tytułu sprzedaży.

Do czego wykorzystywane są węgliki spiekane?

Wykorzystanie węglików spiekanych może być bardzo szerokie i różnorodne. Z roku na rok powstaje coraz więcej produktów, które stworzone są z tego tworzywa, dlatego wachlarz możliwości związanych z ich wykorzystaniem ciągle wzrasta.

Obecnie najczęściej wymienia się następujące zastosowanie ich przy:

  • produkcji towarów do cięcia,
  • tworzeniu elementów wchodzących w skład narzędzi skrawających, takich jak, choćby noże tokarskie, wiertła, czy też tarcze tnące,
  • konstruowaniu narzędzi służących do obróbki skrawaniem, które służą głównie jako znakomity sposób do przyspieszenia obróbki,
  • tworzeniu zbrojenia górniczego — głównie przy dokonywaniu wywierceń przy otworach strzałowych, przy słupkach do koron wiertniczych, czy też do kilofków do maszyn wrębowych,
  • produkcji zębów piły, czy też końcówek wierteł.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.