Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Efektywność pracownika i wystrój biura idą w parze

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 24 maj 2018, 12:45


Efektywność pracownika i wystrój biura idą w parze

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to absurdalne, badania wykazują, że istnieje zależność między aranżacją przestrzeni biurowej a efektywnością pracowników, którzy w niej pracują. Na czym ona polega i na co zwrócić uwagę, urządzając biuro?

Praca indywidualna wykonywana na wielkiej, niewyciszonej przestrzeni mija się z celem – z uwagi na nadmiar dźwięków pracownik umieszczony w takim środowisku będzie miał problem ze skupieniem się, a co za tym idzie, jego praca nie przyniesie takich efektów, jakie mogłaby przynieść, gdyby zagwarantować mu ciche, odosobnione stanowisko. Podobnie w przypadku, gdy pracownikom zlecamy zadanie wymagające współpracy i konsultacji, a do dyspozycji dajemy im osobne biurka. Aby w pełni wykorzystać potencjał pracownika, należy przyjrzeć się jego rzeczywistym potrzebom i tak dopasować przestrzeń biurową, by stała się idealnym narzędziem do zarządzania zespołem.

Najczęstsze niedogodności w miejscu pracy

Choć o ergonomii miejsca pracy mówi się dużo, nadal wiele biur nie odpowiada potrzebom pracowników, narażając ich każdego dnia na szereg niedogodności, które dekoncentrują, rozpraszają, męczą, a co za tym idzie – obniżają ich efektywność, wydajność i kreatywność. Jak wynika z raportu Hays Poland (Nadgodziny, 2016), w miejscu pracy najbardziej przeszkadza nam nadmierny hałas – taką odpowiedź wskazało aż 51 proc. respondentów. Wśród niedogodności wymienia się również brak możliwości wyboru miejsca wykonywania obowiązków (34 proc.), niewłaściwe oświetlenie (34 proc.), a także niewystarczająca dostępność przestrzeni (32 proc.). Praca w takich warunkach wpływa negatywnie na samopoczucie i stan zdrowia: obniża koncentrację, powoduje problemy ze snem i różnego rodzaju bóle.

Trendy wychodzą naprzeciw potrzebom

Człowiek jest częścią natury i nie jest stworzony do spędzania wielu godzin dziennie w pozycji siedzącej, bez możliwości zmiany choćby na chwilę. Z tego też względu najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni biurowej zmierzają w stronę tego, co odpowiada naszej naturze. Biuro jako narzędzie do zarządzania zespołem staje się przestrzenią, w której jest miejsce zarówno na pracę, jak i na komfort. W raporcie The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace (2015) czytamy, że osoby, które mają możliwość pracować w środowisku wypełnionym elementami naturalnymi (drewno, woda, roślinność), wykazują wzrost poziomu kreatywności i dobrego samopoczucia aż o 15 proc. Wprowadzając do biura założenia trendu biophilic design, warto zwrócić uwagę na właściwe wyciszenie pomieszczeń, gdyż cisza to jeden z ważniejszych aspektów. Sprawdzają się tu mobilne ścianki działowe, które wypełniamy żywą, bujną roślinnością. Posiadają one wiele funkcji praktycznych: oczyszczają powietrze, odgradzają od reszty przestrzeni biurowej, dając poczucie odrobiny prywatności i umożliwiają skupienie się na powierzonym zadaniu. Pomieszczenia biurowe można też wyciszyć, wprowadzając na przykładścianki akustyczne w postaci filcowych paneli ściennych oferowanych przez firmę AJ Produkty, zajmującą się kompleksowym wyposażeniem przestrzeni biurowych. Panele te mają właściwości dźwiękochłonne, dzięki czemu redukują poziom hałasu, pełniąc ponadto funkcję dekoracyjną – dostępne są w wielu kształtach, kolorach i można je dowolnie ze sobą łączyć.

Stanowisko dopasowane do potrzeb

Biorąc pod uwagę, że w zależności od zadania dany pracownik może raz wykonywać pracę indywidualnie, innym razem grupowo, nowoczesne biuro powinno dać mu możliwość pracy w przestrzeni dopasowanej do jego aktualnych potrzeb. Mało tego, stanowiska do pracy indywidualnej powinny uwzględniać fakt, że po kilku godzinach siedzenia kręgosłup męczy się, a efektywność pracy spada. Stanowiska takie należy zatem wyposażać w ergonomiczne krzesła biurowe, komfortowe i z możliwością regulacji na każdym poziomie, a także w biurka z automatycznie regulowaną wysokością blatu, umożliwiające wygodną pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Istnieje ścisłe powiązanie między wyglądem przestrzeni biurowej a jakością świadczonej pracy. Chcąc maksymalnie wykorzystać potencjał pracowników, warto o tym pamiętać.