Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Rodzinnie i ludowo w Krzywej [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 21 maj 2018, 10:53 Wszystkich komentarzy: 0


Rodzinnie i ludowo w Krzywej [ZDJĘCIA]

W minioną niedzielę Szkoła Podstawowa im. 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Krzywej gościła Gminny Dzień Rodziny oraz Piknik Ludowy. Wydarzenie to organizowane jest rokrocznie w dzień święta Zesłania Ducha Świętego.

Gminne Święto Ludowe w Krzywej tradycyjnie połączone zostało z Piknikiem Ludowym organizowanym przez lokalne struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego, reprezentowanego podczas wydarzenia przez Krzysztofa Sowińskiego - wicestarostę legnickiego oraz prezesa Miejsko-Gminnego Zarządu PSL oraz Tadeusza Samborskiego - członka zarządu województwa dolnośląskiego.

Początki obchodów Święta Ludowego w naszym kraju łączą się z historią Ruchu Ludowego - Inicjatywa powołania obchodów tego dnia została podjęta 30 maja 1903 r. na posiedzeniu Rady Naczelnej w Rzeszowie. W latach 90-tych XX wieku nastąpiło odrodzenie zarówno Ruchu Ludowego, jak i corocznego święta ludowców. Dziś, obok Roty i czterolistnej koniczyny jest to jeden z symboli ruchu ludowego w Polsce.

Wydarzenie rozpoczęło się od nabożeństwa w kościele pw. św. Anny w Krzywej, celebrowanego przez księdza Adama Terleckiego - proboszcza parafii Matki Bożej Różańcowej w Okmianach. W święcie obok przedstawicieli lokalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, brali udział również przedstawiciele samorządu gminnego z wójtem Andrzejem Pyrzem i sekretarz Honoratą Tajchman-Rękoś na czele oraz Kazimierz Burtny - członek zarządu powiatu legnickiego. Wśród gości specjalnych znalazł się m.in. Tadeusz Pleśniak - wieloletni prezes legnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

W Dniu Rodziny oraz Pikniku Ludowym udział wzięli żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz delegacja żołnierzy amerykańskich z 15. Batalionu Inżynieryjnego stacjonującego w Trzebieniu, którzy na terenie szkoły prezentowali swój sprzęt wojskowy. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzywej oraz lokalne zespołu folklorystyczne. Organizatorzy wydarzenia zadbali także o konkursy i zabawy dla dzieci.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.