Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Pensje samorządowców idą w dół. Tak zdecydowała Rada Ministrów

Autor admin
Data utworzenia: 16 maj 2018, 13:59 Wszystkich komentarzy: 0


Pensje samorządowców idą w dół. Tak zdecydowała Rada Ministrów

Wynagrodzenia dla samorządowców - w tym m.in. burmistrzów, wójtów i starostów - zostaną obniżone o 20 procent. Taką zmianę zakłada rozporządzenie ws. wynagrodzenia pracowników samorządowych, jakie zostało przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów.

Jak informuje rząd - Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych.

Pomysł obniżenia pensji samorządowców pojawił się na początku kwietnia. Nie trudno dojść do wniosku, że koncepcja ta jest efektem "afery" z gigantycznymi premiami jakie przyznała sobie oraz podległym ministrom premier Beata Szydło. Sytuacja wpłynęła negatywnie na notowania partii. Prezes PiS zapowiedział wówczas, że ministrowie i niektórzy wiceministrowie swoje nagrody przekażą na działalność Caritasu.

Zdaniem Centrum Informacyjnego Rządu, wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach - tak jak w przypadku posłów i senatorów - oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego też podlega ono społecznej ocenie i powinno spełniać standardy wymagane w życiu publicznym.

Kwoty wynagrodzenia zasadniczego przed obniżką dla wójtów i burmistrzów w gminach do 15 tysięcy mieszkańców wynosiły od 4200 do 5900 złotych. Po obniżce mieszczą się w przedziale od 3400 do 4700 złotych. Zmianom nie podlegają kwoty maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego.

Przyjęte przez rząd rozporządzenie przewiduje obniżenie minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnionych na podstawie wyboru albo powołania, średnio o 20 procent.

Rozporządzenie wchodzi w życie 19 maja 2018 roku. Obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 roku.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.