Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Pensje samorządowców idą w dół. Tak zdecydowała Rada Ministrów

Author: admin
Creation date: 16 May 2018, 13:59 All comments: 0


Pensje samorządowców idą w dół. Tak zdecydowała Rada Ministrów

Wynagrodzenia dla samorządowców - w tym m.in. burmistrzów, wójtów i starostów - zostaną obniżone o 20 procent. Taką zmianę zakłada rozporządzenie ws. wynagrodzenia pracowników samorządowych, jakie zostało przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów.

Jak informuje rząd - Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych.

Pomysł obniżenia pensji samorządowców pojawił się na początku kwietnia. Nie trudno dojść do wniosku, że koncepcja ta jest efektem "afery" z gigantycznymi premiami jakie przyznała sobie oraz podległym ministrom premier Beata Szydło. Sytuacja wpłynęła negatywnie na notowania partii. Prezes PiS zapowiedział wówczas, że ministrowie i niektórzy wiceministrowie swoje nagrody przekażą na działalność Caritasu.

Zdaniem Centrum Informacyjnego Rządu, wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach - tak jak w przypadku posłów i senatorów - oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego też podlega ono społecznej ocenie i powinno spełniać standardy wymagane w życiu publicznym.

Kwoty wynagrodzenia zasadniczego przed obniżką dla wójtów i burmistrzów w gminach do 15 tysięcy mieszkańców wynosiły od 4200 do 5900 złotych. Po obniżce mieszczą się w przedziale od 3400 do 4700 złotych. Zmianom nie podlegają kwoty maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego.

Przyjęte przez rząd rozporządzenie przewiduje obniżenie minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnionych na podstawie wyboru albo powołania, średnio o 20 procent.

Rozporządzenie wchodzi w życie 19 maja 2018 roku. Obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 roku.


Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.