Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

„Naród, który traci pamięć, traci sumienie” – wieczór z poezją Zbigniewa Herberta w PZS

Autor Kasia_
Data utworzenia: 11 maj 2018, 10:09 Wszystkich komentarzy: 0


„Naród, który traci pamięć, traci sumienie” – wieczór z poezją Zbigniewa Herberta w PZS

W czwartkowy wieczór w Powiatowym Zespole Szkół odbył się wyjątkowy wieczór poetycki, mający na celu zapoznanie zebranych z twórczością Zbigniewa Herberta. Uczniowie zaprezentowali jedne z najbardziej znanych utworów tego wybitnego poety. Nie zabrakło również poezji śpiewanej oraz informacji z życia poety.

Zbigniew Herbert urodził się w 1924 roku we Lwowie. Był poetą, dramaturgiem i eseistą. W czasie wojny studiował polonistykę we Lwowie, biorąc również udział w działalności konspiracyjnej jako żołnierz AK. Przyszło mu żyć i tworzyć w jednym z najtrudniejszych okresów w historii Polski, jednak jego biografia jest pięknym świadectwem niezłomności w czasach moralnego zniewolenia. Utwory Herberta do roku 1956 w ogóle nie były drukowane, ponieważ poeta nie chciał wydawać swoich wierszy w okresie socrealizmu.

Utwory Herberta doczekały się licznych przekładów, m.in. na język angielski, włoski, czeski, holenderski czy szwedzki. Choć język w poezji tego autora jest bardzo prosty, nie jest to sztuka łatwa w odbiorze. Herbert dąży w swoich utworach do prostoty wypowiedzi. Jest oszczędny w stosowaniu środków poetyckich, używa form krótkich, lecz pojemnych – bywa skrajnie zwięzły.

Herbert uznawany jest za poetę myśli – pisarza intelektualnego, bowiem w swoich utworach bardzo często odwołuje się do symboli kultury antyku i starożytności.

Należy wspomnieć, że Herbert tworzył w czasie dehumanizacji kultury i wszechobecnego konformizmu. Jego poezja jest manifestacją heroicznej postawy, postulatem wytrwałości, zachowania godności oraz moralności.

Podobnie jak u innych twórców tej epoki, w twórczości Herberta znaleźć możemy motywy wojenne – nie dotyczą one jednak ogółu, a konkretnych jednostek i ich osobistych tragedii. Poezja Herberta miała na celu odnalezienie dawnych wartości, wspomaganie powojennej rzeczywistości i dawanie nadziei na przywrócenie dawnej harmonii.

Wiersze Herberta mają niezwykła siłę – zadane są w nich pytania o Boga, ojczyznę, sens życia i przyszłość świata.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.