Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Odpowiednia pielęgnacja kota - jak o nią zadbać?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 10 maj 2018, 10:00 Wszystkich komentarzy: 0


Odpowiednia pielęgnacja kota - jak o nią zadbać?

Może się wydawać, że dbanie o kota jest o wiele mniej skomplikowane od pielęgnacji psa. Koty są bowiem zwierzętami, które zazwyczaj wyznaczają własne ścieżki, nie osiągają dużych gabarytów, a przy tym nie potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem, a co za tym idzie, opieki 24 godziny na dobę. Warto jednak wiedzieć, że są znacznie bardziej wymagające w kwestii jedzenia i w przeciwieństwie do psów, które spożywają ok. 2-3 posiłków dziennie, mogą jeść nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Potrzebują również nieco większej ilości akcesoriów. Co jeszcze musisz wiedzieć o swoim pupilu?

Zdrowie i higiena kota

Szczególnej pielęgnacji wymagają przede wszystkim koty rasowe. Potrzebują m.in. czesania, kąpieli, strzyżenia, a nawet higieny jamy ustnej. Dotyczy to głównie kotów o długiej sierści, gdyż niełatwo utrzymać jej schludny wygląd. Niezależnie od rasy, konieczne będzie również przycinanie pazurów oraz utrzymanie czystości uszu i okolic nosa. Sam wygląd to jednak nie wszystko, najważniejsze jest przecież zdrowie naszego pupila. Obowiązkiem są zatem wizyty u weterynarza. Powinien on doradzić nam w kwestii dbania o kota, a także udzieli informacji odnośnie niezbędnych szczepień czy zabiegów profilaktycznych. W sezonie letnim z pewnością przyda się ochrona przed kleszczami i pchłami. Nie można także zapomnieć o zwalczaniu pasożytów wewnętrznych.

Wskazówki odnośnie karmienia kotów

Koty potrafią być bardzo wymagające jeśli chodzi o ich karmienie. Mimo wszystko potrzebują przecież niezbędnych składników odżywczych, które trzeba im zapewnić. Zdecydować można się więc na podawanie karm gotowych, bogatych w witaminy. Dopuszczenie ich na rynek jest równoznaczne z przejściem licznych testów jakości i otrzymaniem certyfikatów. Bogaty wybór takich karm znaleźć można m.in. w sklepie specjalistycznym swiatkarm.pl.

Właściciele kotów mogą także pomyśleć o samodzielnym przygotowywaniu posiłków dla swoich pupili. Takie rozwiązanie jest jednak niezwykle pracochłonne, a przy tym wymaga odpowiedniej wiedzy. Niemniej, warto mieć na uwadze, aby podawany pokarm był zawsze świeży. Trzeba go przy tym zaserwować w czystej misce, gdyż koty są na tym punkcje bardzo wyczulone. Jeżeli na misce znajdą się zabrudzenia, to mogą zrezygnować z posiłku. Jedzą one od kilku do nawet kilkunastu razy na dobę, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wiąże się to więc z koniecznością pozostawiania im określonej ilości pokarmu w misce, tak aby miały swobodny dostęp do jedzenia. Poza pokarmem trzeba również pamiętać o podawanie im wody.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Koty oprócz jedzenia i pielęgnacji potrzebują specjalnych akcesoriów. Postawa to oczywiście posłanie, chociaż zazwyczaj same wybierają, gdzie chcą spać. Legowisko jednak z pewnością się przyda, gdyż będzie bezpiecznym miejscu,w którym nasz kotek zawsze będzie mógł się schronić. Ponadto, warto zainwestować w drapak, ponieważ drapanie jest naturalnym instynktem każdego mruczka. Wśród podstawowych akcesoriów ważne miejsce zajmuje także kuweta. Ich ilość powinna zostać uzależniona od liczby kotów.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.