Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Chojnów uczcił Święto Konstytucji [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 04 maj 2018, 13:57 Wszystkich komentarzy: 0


Chojnów uczcił Święto Konstytucji [ZDJĘCIA]

3 maja - pomimo przelotnych opadów deszczu - mieszkańcy ziemi chojnowskiej spotkali się pod obeliskiem przy ulicy Chmielnej, by wspólnie uczcić 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zwieńczeniem obchodów święta było nabożeństwo w kościele farnym świętych Apostołów Piotra i Pawła.

- Konstytucja 3 Maja jest naszym dziedzictwem historycznym, które chcemy pielęgnować w imię patriotycznych wartości - zaznaczył burmistrz Jan Serkies - O wolność i suwerenność należy stale dbać. Świadomość patriotyczna to pamięć ale także codzienna praca na rzecz naszej współczesności. Patriotyczną postawą dajemy świadectwo najwyższych wartości. Nasi przodkowie nie godzili się na pozbawienie ich miana Polaków - walczyli za wolność oddając życie i zdrowie - dodał.

Kwiaty pod obeliskiem, oprócz przedstawicieli samorządów - miasta, gminy wiejskiej oraz powiatu legnickiego, a także lokalnych stowarzyszeń, związków oraz partii, złożyła również delegacja z partnerskiego miasta Commentry z wieloletnim merem Jeanem-Louisem Gaby na czele oraz francuska młodzież, która gości w Chojnowie od kilku dni.

Uczestnikom wydarzenia we znaki dały się warunki atmosferyczne - z jednej strony przelotne opady deszczu - z drugiej upał i duchota. Kilka osób swój udział w święcie przypłaciło omdleniem.

W uroczystości udział brały poczty sztandarowe ze wszystkich chojnowskich szkół, kombatanci, sybiracy a także młodzież z lokalnego oddziału Związku Strzeleckiego.

Konstytucja 3 Maja uchwalona została w 1791 roku. Powszechnie przyjmuje się, że była to pierwsza w Europie oraz druga na świecie nowoczesna, spisana ustawa zasadnicza. Konstytucja została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Zobacz również: Czas relaksu z Andrzejem RybińskimKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.