Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Miasto zafunduje szczepienia dla ponad 3 tysięcy mieszkańców Chojnowa? Zdecydują o tym radni

Autor admin
Data utworzenia: 02 maj 2018, 11:03 Wszystkich komentarzy: 8


Miasto zafunduje szczepienia dla ponad 3 tysięcy mieszkańców Chojnowa? Zdecydują o tym radni

Na kolejnej sesji Rady Miejskiej radni podejmą decyzję o uchwaleniu programu polityki zdrowotnej w zakresie szczepień profilaktycznych przeciwko grypie osób powyżej 60 roku życia zamieszkałych w Chojnowie na lata 2018-2020. Program ma być finansowany w całości ze środków budżetu Gminy Miejskiej Chojnów.

Autorem koncepcji jest radny Paweł Grabek - W moim przekonaniu takie działania ochroniłyby starsze osoby przed niebezpiecznymi powikłaniami tej choroby, oraz zmniejszyłyby kolejki u lekarza w okresie zachorowań - zaznacza.

Aktualnie nasze miasto zamieszkuje ponad 3.403 osoby w wieku 60+ - to właśnie te osoby kwalifikują się do udziału w programie.

Celem wprowadzenia programu jest zapobieganie zakażeniom spowodowanym wirusem grypy poprzez realizację szczepień ochronnych, a w konsekwencji zmniejszenie zachorowalności na grypę oraz redukcja powikłań pogrypowych, wśród mieszkańców Chojnowa powyżej 60 roku życia.

W ramach programu szczepione będą osobyu których nie stwierdzono przeciwskazań lekarskich do zaszczepienia oraz są stale zamieszkałe na terenie gminy miejskiej.

Rocznie przewiduje się szczepienie:

- w pierwszym roku realizacji programu ok. 1 020 osób (30%)

- w drugim roku realizacji programu ok. 1 200 osób (35%)

- w trzecim roku realizacji programu ok 1 360 osób (40%)

Szacuje się, że całkowity koszt realizacji programu wyniesie 164 100 złotych. Ponadto planuje się przeznaczyć tysiąc złotych na akcję informacyjno-edukacyjną. Program ma być finansowany w całości ze środków budżetu Gminy Miejskiej Chojnów.

O tym, czy program będzie realizowanyzdecydują radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Zgodnie z danymi WHO na świecie umiera w powodu grypy 10-40 tys. ludzi. Jedyną i skuteczną metodą walki z grypą są szczepienia ochronne. Zgodnie z wymogami WHO stwierdza się celowość corocznych szczepień osób z tzw. grup wysokiego ryzyka. Należą do nich osoby powyżej 60 roku życia, dorośli i dzieci z chorobami przewlekłymi, szczególnie układu oddechowego, krążenia, chorobami nerek, osoby z uszkodzonym lub osłabionym układem odpornościowym.

Dzięki szczepieniom nie tylko mamy możliwość uniknięcia grypy, ale także poważnych powikłań pogrypowych, takich jak: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, czy zapalenie mózgu.


Komentarze

Brawo Chojnów! :)
zgłoś komentarz
Tu trzeba plakac a nie brawo bic.
zgłoś komentarz
Brawo Panie Grabek. Jestem za i uważam, że lepsze szczepienia dla seniorow niż krówki i pączki w formie kielbasy wyborczej. Krówki i pączki to wyjątkow niezdrowe jedzenie. Jeszcze raz wielkie brawa dla Grabka. Ma Pan głos mój, mojej rodziny i moich znajomych.
zgłoś komentarz
Dokładnie to jest dobra inicjatywa, kto będzie chciał to się może zaszczepić a jak nie to nie. Ja znam parę starszych osób, które na pewno się ucieszą i skorzystają.
zgłoś komentarz
tak,tak i jak zwykle,pomysłodawcą koncepcji jest pan .Grabek,tak się zastanawiam ,co ,,robią,,pozostali radni?może Oni są w ogóle nie potrzebni?
zgłoś komentarz
Ania 21. Wystąpienia internetowe pana radnego powiatu Legnickiego nie wyglądają tragikomicznie ale dosłownie TRGICZNIE, ale aby do tego dojść trzeba dorosnąć! Z tym jednak pan radny ma problem. Ale ja pytam wprost. Panie radny - pańskie hasło wyborcze brzmiało "zawalczmy razem o pracę". Proszę powiedzieć ile miejsc pracy pan wywalczył? Oprócz pracy na strefie dla siebie!
zgłoś komentarz
Komentując prosimy się stosować do regulaminu
zgłoś komentarz
Zgadzam się z Adminem, że Ania21 delikatnie mówiąc odbiegła od regulaminu w swoim komentarzu. I tego powinno się unkać ale moim zdaniem pan radny naprawdę przesadza ze swoimi facebukowymi wystąpieniami choć jest to jego decyzja to jestem pewien, że nie do końca przemyślana. Ale co do obietnic wyborczych to naprawdę chciałbym wiedzieć gdzie są te miejsca pracy o które radny miał zawalczyć?- "krzycząc" z plakatu wyborczego! Bo z tego co wiem to kompetencje powiatu są zupełnie inne. No chyba, że załatwia się pracę dla "swoich" w instytucjach powiatowych. Ale nie słyszałem aby pan radny komuś tam załatwił pracę. Ale to jest ten jedyny mały plus na "koncie" z tego co wiem to najmłodszego radnego powiatowego.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.