Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Szkolenia przeciwpożarowe – czy są obowiązkowe?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 27 kwiecień 2018, 09:33 Wszystkich komentarzy: 0


Szkolenia przeciwpożarowe – czy są obowiązkowe?

Rozpoczęcie nowej pracy wiąże się z wieloma obowiązkami. Przede wszystkim trzeba zapoznać się ze współpracownikami, ale też zadaniami, które będziemy musieli codziennie wykonywać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie są to jedyne obowiązki, z którymi musi zmierzyć się każdy nowy pracownik. Niezwykle istotnym elementem są szkolenia przeciwpożarowe oraz z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Choć przez niektóre osoby ten etap jest lekceważony, to jednak przestrzeganie pewnych zasad, może uratować nam życie, ale też uchronić przed uszczerbkiem na zdrowiu.

Po co właściwie są szkolenia?

Zapewne większość osób uważa, że szkolenia przeciwpożarowe oraz te z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, to po prostu przykry obowiązek, który trzeba jakoś przetrwać. Jednak takie myślenie może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami, które mogą dotknąć się tylko nas, ale też pozostałych pracowników. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że oba te szkolenia mają za zadanie wskazanie nam właściwe zachowania. Dzięki nim będziemy wiedzieli, co może stanowić zagrożenie, ale też jak należy postępować w trakcie pożaru, sytuacji kryzysowej lub ataku terrorystycznego. Zatem dowiadujemy się wtedy wielu przydatnych informacji.

Obowiązek szkolenia

Niezwykle istotne jest to, by zdawać sobie sprawę z tego, że szkolenia bhp oraz przeciwpożarowe są obowiązkowe. Dlatego każdy pracownik musi wziąć w nich udział, a każdy pracodawca jest zobowiązany do jego zorganizowania. W niektórych przypadkach firmy mają pracownika, który zajmuje się tą sferą i ma za zadanie przeszkolenie nowych pracowników. Jednak najczęściej zdarza się tak, że zatrudniany jest szkoleniowiec z zewnątrz. W takim przypadku warto poszukać więcej informacji na stronie https://www.ekofit.pl/szkolenia/szkolenia-ppoz-i-inne/szkolenie-ppoz/.

Przekazywane informacje

Warto zwrócić uwagę na fakt, że szkolenia przeciwpożarowe oraz z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy mogą odrobinę różnić się w zależności od zajmowanego stanowiska. W końcu niezwykle ważne jest to, by każdy pracownik wiedział, jak należy zachować się w określonych sytuacjach. Takie działanie jest możliwe tylko wtedy, gdy szkolenie zostanie przeprowadzone w sposób indywidualny. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że z innym zagrożeniem mogą spotkać się osoby, które pracują przy niebezpiecznych maszynach, a innym w przypadku pracowników biurowych.

Przykładowe informacje

  • Prawidłowe korzystanie ze sprzętów – dzięki temu pracownicy dokładnie wiedzą, jak powinni używać poszczególnych urządzeń. W ten zdają sobie sprawę z tego, że nieprawidłowe użytkowanie może przyczynić się do pożaru lub innej niebezpiecznej sytuacji.
  • Poznanie drogi ewakuacyjnej – każdy pracownik jest zobowiązany do poznania drogi ewakuacyjnej. Dzięki temu w razie niebezpieczeństwa dokładnie wie, w którym kierunku powinien się poruszać, by wydostać się z budynku. W ten sposób uchroni się przed niebezpieczeństwem, ale też nie zakłóci procesu ewakuacji.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.