Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

W trosce o las...

Autor Urząd Gminy Chojnów
Data utworzenia: 24 kwiecień 2018, 09:47 Wszystkich komentarzy: 0


W trosce o las...

81 arów nowego lasu powstanie dzięki akcji sadzenia drzew, którą wraz z leśnikami przeprowadzili urzędnicy z Gminy Chojnów. W miniony piątek ponad 2000 sadzonek sosny pospolitej zasiliło drzewostan leśnictwa Rokitki. Na najbliższą wycieczkę do nowego lasu przyjdzie nam poczekać około 8 lat – wtedy drzewa osiągną wysokość 2 metrów. Do młodników, w których drzewa są niższe, nie wolno bowiem wchodzić ze względu na zagrożenie uszkodzenia sadzonek. Nad przebiegiem sadzenia czuwali leśnicy z Rokitek, Biskupina i Złotoryi.

W piątkowe popołudnie, po godzinach swojej pracy grupa urzędników z Gminy Chojnów podjęła się nietypowego zdania. Postanowili, że na moment przybory biurowe zamienią na akcesoria służące do sadzenia drzew – świdry, szpadle i sadzarki. Wszystko to w szczytnym celu, ponieważ większe zalesienie sprzyja środowisku naturalnemu. Bardzo się ciesze, że mogłam wziąć udział w takiej akcji. Wszyscy powinniśmy dbać o las, który jest naszym sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczeniem powietrza – mówi Sekretarz Gminy Chojnów Honorata Tajchman-Rękoś – bez nowych drzew nie będziemy w stanie sprostać coraz większej ilości gazów i pyłów w atmosferze – dodaje.

Lasy nie bez przyczyny nazywane są zielonymi płucami świata. Jedna sosna zwyczajna jest w stanie wyprodukować ilość tlenu, potrzebną do oddychania 3 dorosłych osób. Nadleśnictwo Rokitki to 1502 ha drzew, które znakomicie pełnią funkcję filtra oczyszczającego wodę i powietrze. Drzewa liściaste oraz iglaste wychwytują cząsteczki pyłów i sadz, a także wchłaniają gazy zanieczyszczające powietrze. Zadrzewienie w Gminie Chojnów zwiększa się, między innymi dzięki wytężonej pracy leśników i akcjom sadzenia drzew, które są organizowane cyklicznie we współpracy z chętnymi instytucjami. Poruszanie się po terenie przeznaczonym pod przyszły las wymaga pewnej wiedzy, a samo zaszczepianie takich sadzonek nie należy do prostych czynności. Leśnicy przygotowali 2000 szt. jednorocznych sadzonek sosny zwyczajnej z bryłką, czyli zakrytym systemem korzeniowym. Leśniczy Robert Tomczak i Podleśniczy Adam Polowy z Leśnictwa Złotoryja oraz Leśniczy Tadeusz Hajduk i Podleśniczy Aleksander Pavlou z Leśnictwa Biskupin, a także zastępca Nadleśniczego ze Złotoryi Zdzisław Obuchowicz brali czynny udział w akcji. Dzięki wspólnej pracy pracowników Lasów Państwowych oraz Urzędu Gminy Chojnów drzewkami obsadzono 81 arów.

Okazało się, że las skrywa wiele tajemnic. Leśniczy chętnie dzielili się swoją wiedzą, również tą historyczną. Znajdujemy się w obrębie wyjątkowego fragmentu naszych lasów. Miejsce to jeszcze przed wojną słynęło z bardzo korzystnego klimatu. Funkcjonowało tu nawet uzdrowisko, które niestety nie przetrwało do naszych czasów w przeciwieństwie do czystego powietrza – przekonywał, zapraszając do Gminy Chojnów Leśniczy z Rokitek Robert Tomczak.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.