Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Zostań pracownikiem Lidla

Na chojnowskim cmentarzu trwają prace nad dachem budynku obsługi

Autor admin
Data utworzenia: 19 kwiecień 2018, 13:49 Wszystkich komentarzy: 0


Na chojnowskim cmentarzu trwają prace nad dachem budynku obsługi

Od kilku tygodni na chojnowskim Cmentarzu Komunalnym trwają prace nad dachem budynku obsługi. Inwestycja jest realizowana przez wybraną w drodze przetargu firmę Budownictwo, Dekarsko-Blacharskie Murarstwo, Malowanie Rafał Tomczyk z miejscowości Otok koło Bolesławca.

Obiekt został wzniesiony w latach 80-tych XIX wieku. Budynek pierwotnie pełnił funkcję administracyjną cmentarza oraz obsługi przedpogrzebowej. Po II wojnie światowej część obiektu została przeznaczona na mieszkania służbowe dla pracowników cmentarza. To właśnie mieszkania urządzone na chojnowskim cmentarzu stały się przed wielu laty tematem głośnym na całą Polskę. Kwestia poruszona została wówczas w programie Magazyn Ekspresu Reporterów Telewizji Polskiej. Obecnie część pomieszczeń służy obsłudze administracyjnej i technicznej cmentarza, pozostałe nie mają określonego przeznaczenia i nie są wykorzystywane.

Budynek obsługi cmentarza pozostaje w niezmienionej formie od początku swego istnienia. Brak bieżących remontów i konserwacji obiektu, doprowadził do poważnej destrukcji elementów budowlanych.

Inwestycja ma na celu przede wszystkim ochronę budynku przez postępującą destrukcją; niewątpliwie wpłynie jednak również na estetykę chojnowskiego cmentarza, która od wielu lat traktowana jest mocno po macoszemu.


Wkrótce spodziewać możemy się również rozpoczęcia prac nad dachem jednej z najcenniejszych chojnowskich kaplic grobowych, położonej tuż przy wjeździe na cmentarny parking. Obiekt - niezmieniony konstrukcyjnie od czasu swojego powstania, przez wiele lat był dewastowany; w miejscu tym po wojnie dochodziło również do profanacji szczątków ludzkich.

Kaplica rodziny Pospiszyl to jeden z najcenniejszych zabytków na terenie chojnowskiego cmentarza. Kaplica wybudowana została na planie prostokąta, powiększonego o boczne aneksy. Główna część nakryta jest wyższym dachem dwuspadowym, zamkniętym szczytowymi połaciami dachu. Nieco niższe boczne skrzydła nakryto dachami dwuspadowymi ustawionymi prostopadle, tworząc plan krzyża. Do wnętrza - zamkniętego ażurowymi kratami - prowadzą dwie ostrołukowe arkady, podparte na środku kolumną koryncką. Elewację kaplicy wykończono cegłą klinkierową.

Stan techniczny części murowanej kaplicy, pomimo wieloletniego zalewania przez nieszczelny dach, określony został jako dobry; znacznie gorzej prezentuje się stan techniczny dachu kaplicy.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.