Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Aktualne tematy literatury naukowej

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 17 kwiecień 2018, 13:15 Wszystkich komentarzy: 0


Aktualne tematy literatury naukowej

Literatura naukowa – szczególnie ta dość powszechnie wykorzystywana, a więc dotycząca psychologii, sprzedaży, finansów i e-commerce – budzi spore zainteresowanie. Źródłą drukowane są znacznie lepiej przygotowane i bardziej wiarygodne od internetowych, więc to nie dziwi. A jakie tematy w tym roku są najważniejsze?

RODO i jego konsekwencje

Wśród propozycji Działów Naukowych księgarń, między innymi profit24.pl, bardzo dużo jest opracowań poświęconych RODO. Spora część z nich jest jeszcze w przygotowaniu, bo nasze przepisy zostały uchwalone na ostatnią chwilę i wydawnictwa musiały poczekać na wprowadzenie ostatnich zmian. Ten temat, w bardzo różnych ujęciach, będzie popularny jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy, ponieważ nie należy oczekiwać, żeby do maja wszyscy zainteresowani zdołali przystosować się do pracy w nowych warunkach. Można też oczekiwać serii wydawnictw z case study i komentarzami co do skuteczności i modyfikacji procedur, zatem zdecydowanie jest to temat numer jeden na jakiś czas.

Opracowania aktów prawnych

Niezależnie od osobistych opinii na temat kierunku zmian w prawie, każdy przyzna, że różnice w stosunku do obowiązujących niedawno przepisów pojawiają się szybko i wymagają często profesjonalnego skomentowania. Dlatego popularność takich tytułów jak „Kodeks Cywilny. Komentarz” czy „Egzamin na doradcę podatkowego” albo „Charakter i konstrukcja zadań samorządu terytorialnego” są jeszcze bardziej popularne niż w ubiegłych latach. Oczywiście, że część z nich to podręczniki akademickie, ale wiele podobnych opracowań trafia też do działów prawnych firm i jednostek samorządowych.

Sama tematyka jest popularna w każdym okresie, ale im szybciej wprowadza się poważne zmiany w prawie, tym większe jest zapotrzebowanie na tego typu opracowania. Można więc spodziewać się, że w tym roku trend się nie zmieni.

Medycyna

Tu znów pojawia się wiele książek, które można zaklasyfikować jako podręczniki, np. „Patologia Robbins”, ale są też bardzo specjalistyczne wydawnictwa o wąskim przekroju tematycznym, które są wykorzystywane przez lekarzy specjalistów poza podstawowym tokiem kształcenia. Wiele jest także poważnych opracowań przeznaczonych dla szerszego grona odbiorców, również osób, które nie zajmują się profesjonalnie ochroną zdrowia. W księgarniach specjalistycznych znajdują się tytuły pisane przez fachowców, a nie „poradniki” masowo produkowane bez żadnej recenzji. Ich popularność rośnie systematycznie od kilku lat, mniej więcej zresztą w takim samym tempie, w jakim rośnie popularność książek ze zdecydowanie niższej półki. Ten trend także, jak się obecnie prognozuje, utrzyma się jeszcze przez parę lat, aczkolwiek w tym przypadku źródła internetowe stanowią dla drukowanych prawdopodobnie największą konkurencję, choć zastrzeżenia co do ich wartości pozostają w mocy.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.