Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Janusz Cygan: Prowadzimy działania zmierzające do zwiększenia naszych zasobów wody

Autor admin
Data utworzenia: 03 kwiecień 2018, 15:06 Wszystkich komentarzy: 0


Janusz Cygan: Prowadzimy działania zmierzające do zwiększenia naszych zasobów wody

Rok 2016 w gminie Chojnów upłynął pod znakiem dwóch ogromnych inwestycji - budowie kanalizacji w Rokitkach i Zamienicach. Realizacja tych zadań pochłonęła ponad 8 milionów złotych i wydawało się, że w kolejnym roku nie ma szans na powtórzenie tego wyniku. I... rzeczywiście tak było. W gminnych inwestycjach wodno-kanalizacyjnych nastąpiło przyhamowanie - nie znaczy to jednak że nie działo się nic. O dużych zadaniach w Czernikowicach i tych mniejszych w Okmianach, Osetnicy, Goliszowie i Krzywej, podczas marcowej sesji Rady Gminy mówił Janusz Cygan - specjalista ds. inwestycji i remontów w Wydziale Inwestycji i Infrastruktury Urzędu Gminy Chojnów.

Duża inwestycja w Czernikowicach. Mieszkańcy zyskają kanalizację i nową nawierzchnię

Największą ubiegłoroczną inwestycją wodno-kanalizacyjną było rozpoczęcie budowy kanalizacji sanitarnej dla wsi Czernikowice. Wartość umowy z wykonawcą - Zakładem Robót Instalacyjnych Instalbud, przekroczyła 4 miliony 291 tysięcy złotych. Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki we Wrocławiu w wysokości 847 600 złotych oraz pożyczce przekraczającej 2 miliony 543 tysiące złotych.

Inwestycja została zrealizowana niemal w całości już na przełomie października i listopada 2017 roku. Dlaczego więc nie oddano jej do użytku w ubiegłym roku? Jak tłumaczy Janusz Cygan, przyczyną był ostatni etap zadania, czyli wykonanie nawierzchni drogi w Czernikowicach - Wszystkie urządzenia kanalizacji są ukończone. Sieci tłoczne, sieci grawitacyjne, przepompownie - wszystko zostało zmontowane, poddane próbom. Wszystkie urządzenia są pod napięciem i w tak zwanym systemie czuwania, więc dzisiaj już można zrzucać ścieki, ale nie mamy jeszcze zakończonych dróg, a droga w Czernikowicach to jeden z bardzo ważnych elementów tej inwestycji.

Obecnie warunkiem zakończenia inwestycji w terminie są dobre warunki atmosferyczne.

Na pohybel wąskim gardłom

Inną z ważniejszych zeszłorocznych inwestycji na terenie gminy Chojnów było wykonanie głębinowej studni zastępczej wraz z wyposażeniem i uzbrojeniem dla Stacji Uzdatniania Wody w Okmianach. Jak zaznacza Janusz Cygan, inwestycja ma na celu zażegnanie problemów pojawiających się w okresie letnim - Od pewnego czasu prowadzimy mocne działania zmierzające ku temu, by zwiększyć nasze zasoby wody i zlikwidować braki wody które pojawiają się w okresach letnich. W ubiegłym roku poczyniliśmy ogromny krok w tym kierunku, została wywiercona studnia głębinowa na głębokość 90 metrów która posiada znakomite zasoby wody co do ilości i co do jakości.

Inwestycja została zrealizowana przez firmę HYDRO-MARKO z Jarocina oraz Hydropolwiert z Wrocławia. Jej wartość przekroczyła 153 tysiące złotych. Wydajność "okmiańskiego źródła" oszacowana została na niemal 55 metrów sześciennych na godzinę! Zanim jednak woda z Okmian dotrze do mieszkańców gminy Chojnów, konieczna jest budowa połączenia studni z miejscową stacją uzdatniania wody. W chwili obecnej Urząd Gminy oczekuje na pozwolenie na budowę.

Czy oznacza to, że już wkrótce woda popłynie do wszystkich domostw w gminie bez najmniejszych problemów? Nie wszędzie. Znacznie większym problemem dla służb są występujące na gminnej sieci tak zwane "wąskie gardła". W 2017 roku Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przeprowadził modernizację sieci wodociągowo-kanalizacacyjnej m.in. w Osetnicy, Goliszowie i Krzywej. Na likwidację wąskich gardeł w 2017 roku wydano 93 tysiące złotych; podobnych inwestycji spodziewać możemy się także w 2018 roku i w latach następnych... niestety, podobnych miejsc na mapie naszego regionu nie brakuje i stanowią one wyzwanie na wiele lat.

Zainteresował Cię temat? Zachęcamy do obejrzenia zapisu wideo z marcowej sesji Rady GminyKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.