Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Istotne zmiany w kodeksie pracy – kto na nich skorzysta?

Autor Kasia_
Data utworzenia: 29 marzec 2018, 19:57 Wszystkich komentarzy: 0


Istotne zmiany w kodeksie pracy – kto na nich skorzysta?

O zmianach w kodeksie pracy mówi się już od dawna. Prace nad nowym projektem trwały od 1,5 roku. 14 marca zostały zakończone, teraz pozostaje tylko czekać, aż wejdą w życie. Co się zmieni? Przede wszystkim stracimy prawo do urlopu na żądanie, ale to nie wszystko. Sprawdź, co zmieni się w nowych przepisach.

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany ustalone przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy.

1. Zlikwidowany zostanie tzw. urlop na żądanie

Dotychczas nieobecność w pracy można było zgłosić nawet na kilka godzin przed rozpoczęciem swojej zmiany. Teraz to się zmieni. Pracownik będzie mógł co prawda wziąć krótki urlop (maks. 4 dni w roku), ale jego obowiązkiem będzie zgłosić nieobecność najpóźniej 24 h przed rozpoczęciem pracy. To spore utrudnienie w przypadku nieprzewidzianych sytuacji życiowych.

2. Pracodawca osobiście będzie musiał informować pracownika o zamiarze zwolnienia go

Zgodnie z nowym prawem, pracodawca będzie musiał osobiście przekazać pracownikowi informację, że planuje go zwolnić. W terminie 7 dni od daty poinformowania pracodawca będzie zmuszony podjąć ostateczną decyzję. Jeśli postanowi zwolnić pracownika, w tym momencie anulowany zostanie okres ochronny, który obowiązuje w trakcie urlopu czy zwolnienia lekarskiego.

Będzie jednak wyjątek od tej reguły. W firmach, w których pracuje mniej niż 11 osób, pracodawca nie będzie musiał powiadamiać pracownika o zamiarze zwolnienia go, jeśli przyzna zwalnianemu rekompensatę pieniężną, której wysokość będzie jasno określona w umowie o pracę.

3. Sprawy prywatne w trakcie pracy?

Dotychczas obowiązywał zapis, że na prośbę pracownika pracodawca może udzielić mu zwolnienia z pracy na określony czas w celu załatwienia spraw osobistych. W świetle nowych przepisów takie sytuacje nadal będą mogły mieć miejsce, ale czas w trakcie pracy, który został wykorzystany na cele prywatne, będzie musiał być odpracowany. Wszelkie szczegóły w tej sprawie ustalane mają być już wewnętrznie w każdym zakładzie pracy.

4. 26 dni urlopu dla każdego pracownika

W myśl nowych przepisów, teraz każdemu pracownikowi, bez względu na staż pracy, będzie przysługiwać 26 dni urlopu w ciągu roku. Co istotne, urlop trzeba będzie wykorzystać w danym roku kalendarzowym, za który przysługuje. Nie będzie już możliwości przenoszenia prawa do urlopu na kolejny rok. Tylko w wyjątkowych sytuacjach niewykorzystane dni wolne będzie można odebrać w pierwszym kwartale następnego roku.

5. 6 pracujących niedziel w roku

Podpunkt ten nie dotyczy osób zatrudnionych w branży handlowej. W zakładach pracy, które zatrudniają do 50 osób, pracodawca będzie miał prawo wyznaczyć 6 niedziel pracujących w roku. W przypadku 3 będzie musiał zapytać pracownika o zgodę na przyjście tego dnia do pracy, pozostałe 3 może zarządzić bez zgody zatrudnionych.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.