Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Wernisaż wystawy "Kobieta. Polska Szkoła Plakatu" w Muzeum Regionalnym [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 19 marzec 2018, 11:31 Wszystkich komentarzy: 0


Wernisaż wystawy "Kobieta. Polska Szkoła Plakatu" w Muzeum Regionalnym [ZDJĘCIA]

16 marca chojnowskie Muzeum Regionalne gościło wernisaż wystawy "Kobieta. Polska Szkoła Plakatu", na którą składają się plakaty o tematyce kulturalnej z kolekcji Dariusza Nowaka. Ekspozycja wpisuje się w cykl wystaw "Chojnowskie kolekcje - chojnowscy kolekcjonerzy".

Określenie "Polska Szkoła Plakatu" narodziło się w latach 60. XX wieku i jest używane wobec grupy polskich artystów-plakacistów, którzy zdobyli międzynarodowy rozgłos wykonując plakaty o tematyce politycznej, społecznej oraz kulturalnej. Plakatom wykonywanym przez przedstawicieli polskiej szkoły plakatu przypisuje zróżnicowane stylistycznie. Ich wspólnymi cechami są lapidarność i oszczędność formy, ironia, nowatorskie liternictwo. Charakter twórczości polskich plakacistów określany bywał jako styl „niezależności i bystrości rozumu”.

Zdaniem dyrektora Jerzego Janusa największą wartością polskiego plakatu jest swoista gra intelektualna, posługiwanie się skrótem, skojarzeniem, niedopowiedzeniem i przedstawianiem zawartości w sposób aluzyjny.

Plakat w polskiej kulturze zajmuje wyjątkowe miejsce - to właśnie w naszym kraju powstało pierwsze na świecie tematyczne muzeum, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Jak zaznacza Jerzy Janus - dyrektor Muzeum Regionalnego, plakat ma wielu miłośników i kolekcjonerów - niektóre kolekcje dochodzą do dziesiątek tysięcy eksponatów.

Wystawa prezentowana na chojnowskim dworze Piastów ogranicza się do tematyki kulturalnej. Wspólnym mianownikiem spajającym wystawę jest motyw kobiety. Wśród plakatów prezentowanych w salach wystawowych muzeum znaleźć możemy dzieła takich artystów jak m.in.: Franciszek Starowieyski, Anna Gałuszka, Danuta Bagińska, Maria Ihnatowicz, Andrzej Pągowski, Wiktor Sadowski czy Rafał Olbiński.

Wystawę oglądać będziemy mogli przez cały marzec.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.