Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

Waga samochodowa – co to jest i do czego służy?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 13 luty 2018, 10:02 Wszystkich komentarzy: 0


Waga samochodowa – co to jest i do czego służy?

Każda osoba, która chociaż raz w swoim życiu pracowała w zawodzie związanym z transportem, wie, do czego służą wagi samochodowe. Jednak nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele ważnych funkcji spełniają wagi samochodowe. Właśnie dlatego warto poznać parę dodatkowych informacji, które przybliżą znaczenie tego urządzenia.

Czym są wagi samochodowe?

Już sama nazwa wskazuje na to, że wagi samochodowe służą przede wszystkim do pomiaru masy różnych pojazdów. Jednak nie chodzi tu jedynie o wagę samochodu, ale przede wszystkim towaru, który przewozi. Dzięki temu możliwe jest dokładne określenie tego, ile powinna wynosić opłata związana z przewozem danych produktów. Ważne jest jednak to, że wagi samochodowe pozwalają na kontrolowanie bezpieczeństwa na drogach. W ten sposób żaden pojazd nie będzie jechał przeładowany. Warto także pamiętać o tym, że wagi samochodowe nie są wykorzystywane nie tylko w przypadku transportu drogowego, ale również kolejowego.

Rodzaje wag

Niezwykle istotne jest to, że obecnie dostępny jest bardzo szeroki wybór wag samochodowych. Dzięki temu można wybrać model, który spełni wszystkie swoje funkcje. Warto jednak zaznaczyć, że do najpopularniejszych z nich należą wagi platformowe. Wszystko dlatego, że są przymocowane na stałe do określonego podłoża. W ten sposób wystarczy jedynie, że pojazd wjedzie na wagę, a otrzyma się wszystkie dane. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wagi platformowe muszą być odporne na naprawdę duże obciążenie. Właśnie dlatego należy wybierać tylko produkty najwyższej jakości jak na przykład te ze strony: tamtrongroup.com/pl/wszystkie-produkty.

Przykładowe typy wag

  • Ze względu na rodzaj zastosowanego pomiaru, np. mechaniczne lub elektroniczne,
  • Ze względu na mobilność, np. stałe lub przenośne,
  • Ze względu na podłoże, np. stalowe lub betonowe,
  • Ze względu na swoją budowę, np. zagłębione lub najazdowe.

Jakie wymiary ma waga samochodowa?

Wagi samochodowe muszą być odpowiednio dostosowane do swojego zastosowania. Właśnie dlatego bardzo ważne jest to, by indywidualnie dopasować ich wymiary. Tylko dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie wszystkich pomiarów. Z tego powodu należy zwrócić uwagę między innymi na to, czy będą ważone długie pojazdy lub takie, które składają się z dwóch części. Kolejnym kryterium, o którym należałoby pamiętać, są wymiary oraz masa pojazdu. Właśnie z tego względu można wyodrębnić wagi przeznaczone do samochodów osobowych, których waga nie przekracza piętnaście ton, ale również wagi do pojazdów ciężarowych. W tym przypadku dopuszczalne obciążenie będzie wahało się pomiędzy czterdziestoma a sześćdziesięcioma tonami.

Działanie wagi samochodowej

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w trakcie pomiaru masy, ważne jest nie tylko urządzenie, ale również specjalne oprogramowanie. Dzięki niemu możliwe jest przetworzenie uzyskanych danych. W ten sposób wyświetlane są dokładne informacje, które pomagają w interpretacji, ale też dopasowują wynik do określonego pojazdu.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.