Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Płyny eksploatacyjne i oleje w naszym aucie - jak sprawdzać i kiedy zmieniać?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 01 luty 2018, 15:24 Wszystkich komentarzy: 0


Płyny eksploatacyjne i oleje w naszym aucie - jak sprawdzać i kiedy zmieniać?

Czy to już czas na zmianę oleju w samochodzie? Czy poza nim, warto jeszcze coś wylać i dodać nowy, świeży? Kiedy kończy się oszczędzanie, a zaczyna niedbałość o swoje auto? Sprawdź co, kiedy, jak i dlaczego tak często, a Twój pojazd zawsze będzie w świetnej kondycji!

Tak jak tankujemy, robimy przeglądy czy różne naprawy, tak samo musimy zainteresować się płynami eksploatacyjnymi w naszych pojazdach. Niedbałość, zapominanie czy nagminne przeciąganie terminu wymiany, może skutkować usterkami, a nawet trwałym zniszczeniem. Dlatego tutaj nie ma miejsca na oszczędność, a należy po prostu wykazać się rozsądkiem i dbałością o coś, co służy poruszaniu się po drogach.

Olej silnikowy - wymiana jak się skończy, czy co kilometry?

Pierwszym płynem, który przychodzi nam do głowy i należy o niego zadbać to olej silnikowy. Tutaj teorii związanych z dbałością jest wiele, ale należy przyjąć tą, która brzmi najrozsądniej. Otóż, w ciągu użytkowania, warto kontrolować jego stan - głównie przy autach z długoletnią historią. W komorze silnika jest bagnet, który zamoczony jest w oleju. Aby sprawdzić jego stan, należy go wyciągnąć na zimnym i zgaszonym silniku, oczyścić, włożyć i ponownie wyciągnąć. Jeżeli płyn pozostawił ślad między oznaczonym minimum, a maksimum, nie mamy o co się martwić. Gdy jest za dużo - warto nieco odlać, a gdy za mało należy czym prędzej dolać. Jeżeli szukasz sklepu z tym materiałem, jeden z nich jest dostępny tutaj: https://www.petrostar.pl/oleje.

Sam olej należy wymienić (całkowicie) co 15 000 - 20 000 kilometrów. Jest to optymalna i bezpieczna granica, której nie warto przeciągać w górę.

Olej w skrzyni biegów, jak i hamulcowy - czy wiesz, że ten też trzeba wymienić?

Tutaj wiele osób może się po prostu zdziwić. Jaki olej w skrzyni biegów? Otóż, każda taki posiada, a na dodatek w manualnej należy go zmieniać co 40 000 km, w przypadku automatycznej, to producent określa termin. Czasami jednak nie trzeba wymieniać całości, a wystarczy tylko dolać.

Płyn hamulcowy zaleca się wymieniać co 2 lata, nawet jeżeli auto nie jest często eksploatowane. Po pewnym czasie po prostu traci swoje właściwości i zamiast pomagać, będzie zagrażać naszemu życiu. W samochodzie mamy jeszcze kilka innych płynów, o których warto pamiętać- do wspomagania, chłodniczy czy nawet do spryskiwaczy. Ostatnie dwa warto dostosować do warunków atmosferycznych w miejscu, w którym przyszło nam żyć. Także inny płyn kupimy w krajach skandynawskich, w których przeważają ujemne temperatury, a inny w ciepłych krajach.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.