Query error chojnow.pl - Gajcy za Kruczkowskiego. Wojewoda wydał zarządzenie o zmianie nazwy ulicy w Chojnowie
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Gajcy za Kruczkowskiego. Wojewoda wydał zarządzenie o zmianie nazwy ulicy w Chojnowie

Author: admin
Creation date: 13 December 2017, 11:42 All comments: 0


Gajcy za Kruczkowskiego. Wojewoda wydał zarządzenie o zmianie nazwy ulicy w Chojnowie

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak do dnia 13 grudnia 2017 wydał 19 zarządzeń zastępczych, na mocy których dokonane zostaną zmiany nazw ulic na terenie województwa dolnośląskiego. Jedno z tych zarządzeń dotyczy ulicy Leona Kruczkowskiego w Chojnowie, która zmieni patrona na Tadeusza Gajcego.

Zrządzenie wojewody to działanie w oparciu o ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

Leon Kruczkowski okresie dojrzałego stalinizmu objął funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich (1949-1956). Gwarantował spójność działań ZLP z propagandową działalnością władz komunistycznych. Jednocześnie od 1951 do 1956 roku był przewodniczącym Komitetu Współpracy Kulturalnej z Zagranicą. Dodatkowo w latach 1952-1956 był członkiem prezydium Ogólnopolskiego Komitetu, stworzonego przez komunistów Frontu Narodowego i – w latach 1958-1962 – członkiem prezydium Ogólnopolskiego Komitetu stworzonego na to miejsce Frontu Jedności Narodu. Był także członkiem stworzonej przez komunistów i finansowanej przez ZSRR Światowej Rady Pokoju (od 1950 r.), propagandowo wspierającej na arenie międzynarodowej politykę imperialną Związku Sowieckiego, oraz członkiem prezydium Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju. W lutym 1957 r. został członkiem Rady Państwa PRL.

- W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej - informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Tadeusz Stefan Gajcy - nowy patron ulicy, był poetą, który w okresie II wojny światowej współtorzył wydawany w podziemiu miesięcznik literacki „Sztuka i Naród”, w którym publikował swoje wiersze, fragmenty prozy, artykuły i recenzje pod pseudonimami Karol Topornicki, Roman Oścień, a także anonimowo. Podkreślał dziejową rolę Polski oraz głosił potrzebę pisania poezji narodowej, zagrzewającej do boju. 25 maja 1943 wraz z Wacławem Bojarskim i Zdzisławem Stroińskim brał udział w akcji złożenia wieńca z biało-czerwoną szarfą i napisem Genialnemu Polakowi, Mikołajowi Kopernikowi, w 400-ną rocznicę śmierci – Podziemna Polska pod pomnikiem Kopernika. Swój czyn omal nie przypłacił śmiercią.

Zginął jako żołnierz Armii Krajowej podczas powstania warszawskiego w kamienicy przy ul. Przejazd nr 1/3 (dziś ul. gen. Andersa), wysadzonej przez niemieckich żołnierzy. Wraz z nim zginął poeta Zdzisław Stroiński.

Warto przypomnieć, że ustawa nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Dodatkowo pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych zmiany nazwy ulicy oraz uwzględnienia w rejestrach i dokumentach urzędowych zmian są wolne od opłat.


Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.