Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Gminne Święto Sołtysa w Goliszowie

Autor Urząd Gminy Chojnów
Data utworzenia: 27 listopad 2017, 15:17 Wszystkich komentarzy: 0


Gminne Święto Sołtysa w Goliszowie

Dzień Sołtysa obchodzony jest w całej Polsce 11 marca. Jednak w Gminie Chojnów od ośmiu lat kultywowana jest własna tradycja tego święta. 25 listopada w Goliszowie, z inicjatywy radnego i sołtysa Ryszarda Dulika, jak co roku odbyło się spotkanie poświęcone osobom piastującym ten zaszczytny urząd. W Gminnym Święcie Sołtysa wzięli udział sołtysi niemal wszystkich miejscowości Gminy Chojnów.

Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz oraz Przewodniczący Rady Gminy Chojnów Bogdan Styrkowiec dziękowali sołtysom za ich ciężką pracę, wręczając kwiaty oraz imienne kalendarze, które są atrybutem niezbędnym każdemu urzędującemu przedstawicielowi samorządu wiejskiego.

Gminne Święto Sołtysa przyciągnęło do Goliszowa wielu gości, między innymi Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Tadeusza Samborskiego, Starostę Powiatu Legnickiego Janinę Mazur wraz z Wicestarostą Krzysztofem Sowińskim oraz Przewodniczącą Rady Powiatu Stanisławą Pakos. Ze sceny świetlicy w Goliszowie płynęło w stronę sołtysów mnóstwo ciepłych słów i życzeń. Dziękuję w imieniu samorządu Gminy Chojnów za to, co dla nas robicie. Za to, że pracujecie na rzecz naszej Gminy i wspomagacie jej rozwój. Dzięki waszej pracy i zaangażowaniu Gmina Chojnów Staje się coraz piękniejsza i coraz bogatsza. Powstaje wiele przedsięwzięć, których jesteście współautorami. Czy to w ramach tych funduszy partycypacyjnych, czy w ramach działań inwestycyjnych, które prowadzimy […] życzę wam satysfakcji z wykonywanej pracy i aby ta praca była jeszcze bardziej doceniana. – kierował słowa do sołtysów Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz.

W tym roku po raz pierwszy przeprowadzono plebiscyt na Sołtysa Roku 2017, którego laureatów poznaliśmy w trakcie sobotniej imprezy. W skład kapituły plebiscytowej weszli: Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz, Sekretarz Gminy Chojnów Honorata Tajchman-Rękoś, Skarbnik Gminy Chojnów Ewa Michalak, Naczelnik Wydziału Gospodarki, Planowania i Ochrony Środowiska Małgorzata Hojdycz-Smolińska, Koordynator Wydziału Inwestycji Janusz Cygan i Kierownik Referatu Promocji i Kultury Anna Kozak. Plebiscyt został rozstrzygnięty jednogłośnie – najważniejszy tytuł trafił do osoby, której sukcesy wpływają nie tylko na jedno sołectwo, ale rozsławiają całą Gminę Chojnów. Sołtysowi Józefowi Przyłuckiemu, bo o nim mowa, przez rok udało się dokonać naprawdę wiele. Zespół Folklorystyczny „Przyjaciółki”, którego jest kierownikiem, zajął pierwsze miejsce w zimowej edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław i przebojem wdarł się na naszą gminną scenę folklorystyczną. Kiedy brawa po historycznym sukcesie „Przyjaciółek” nie zdążyły jeszcze ucichnąć, Niedźwiedzice pod wodzą swojego wyjątkowo aktywnego sołtysa wywalczyły tytuł Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnoślaskiego.


Kapituła plebiscytu postanowiła przyznać jeszcze dwa wyjątkowe tytuły sołtysom, którzy w szczególny sposób angażowali się w życie Gminy Chojnów. Tytuł Przedsiębiorczego Sołtysa roku 2017 otrzymała Elżbieta Ląd z Witkowa, dzięki której tegoroczne Dożynki Gminne odbiły się echem w całym regionie. Jak podkreślali członkowie kapituły: Elżbieta Ląd jest doskonałym organizatorem, który potrafi zintegrować mieszkańców i wyzwolić w nich chęć do działania na rzecz środowiska wiejskiego.

Drugie wyróżnienie powędrowało do Tomasza Sawickiego z Kolonii Kołłątaja, który został Sołtysem Społecznikiem Roku 2017. W ten sposób doceniono jego szczególną wrażliwość na potrzeby innych i zaangażowanie w organizację wsparcia dla osób potrzebujących. W minionym roku Tomasz Sawicki wraz z klubem Oldtimer Chojnów Classic Car Club zorganizował szereg akcji mających na celu wsparcie leczenia 3-letniego Kamila Wawrucha z Biskupina.

Przedstawiciele władz powiatowych postanowili wyróżnić najbardziej doświadczonych sołtysów Gminy Chojnów. Pani Helena Polańska z Grobli jako jedna z najdłużej sprawujących funkcję sołtysów otrzymała symboliczną wiązankę kwiatów i osobiste podziękowania od Starosty Powiatu Legnickiego Janiny Mazur.

Wieczór umilały występy gminnych zespołów folklorystycznych. Na scenie pojawili się: „Goliszowianie” z Goliszowa, „Jaskółki” z Krzywej, „Słowiki” ze Starego Łomu, „Albinki” ze Strupic, „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic. Gościnny występ dali zaproszeni przez gospodarzy „Kulinianie” z Kulina, których kierownik – Julian Honc – również jest sołtysem.

inf./fot. materiały prasowe / Urząd Gminy ChojnówKomentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform