Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Cmentarz Komunalny: Budynek obsługi doczeka się nowego dachu. Modernizacja zabytkowego grobowca

Autor admin
Data utworzenia: 23 listopad 2017, 14:44 Wszystkich komentarzy: 0


Cmentarz Komunalny: Budynek obsługi doczeka się nowego dachu. Modernizacja zabytkowego grobowca

Dach jednej z najcenniejszych chojnowskich kaplic grobowych wkrótce doczeka się remontu. Obiekt - niezmieniony konstrukcyjnie od czasu swojego powstania, przez wiele lat był dewastowany; w miejscu tym po wojnie dochodziło również do profanacji szczątków ludzkich. Remontu doczeka się również dach osławionego wiele lat temu przez Telewizję Polską budynku dachu obsługi Cmentarza Komunalnego. W chwili obecnej Urząd Miejski poszukuje wykonawców inwestycji.

Kaplica rodziny Pospiszyl to jeden z najcenniejszych zabytków na terenie chojnowskiego cmentarza. Kaplica wybudowana została na planie prostokąta, powiększonego o boczne aneksy. Główna część nakryta jest wyższym dachem dwuspadowym, zamkniętym szczytowymi połaciami dachu. Nieco niższe boczne skrzydła nakryto dachami dwuspadowymi ustawionymi prostopadle, tworząc plan krzyża. Do wnętrza - zamkniętego ażurowymi kratami - prowadzą dwie ostrołukowe arkady, podparte na środku kolumną koryncką. Elewację kaplicy wykończono cegłą klinkierową.

Stan techniczny części murowanej kaplicy, pomimo wieloletniego zalewania przez nieszczelny dach, określony został jako dobry; znacznie gorzej prezentuje się stan techniczny dachu kaplicy - Część dachu przez długi okres czasu pozostawała niezabezpieczona z brakującym pokryciem dachowym i deskowaniem pod nim. Skutek tego jest dobrze widoczny dziś, gdyż część krokwi, murłat i pokrycia z desek przegniły całkowicie. Mimo prowizorycznego zabezpieczenia dachu blachą ocynkowaną, w prawdzie w mniejszym stopniu, ale nadal wody opadowe przedostają się do wnętrza konstrukcji. Niemniej w porównaniu ze stanem poprzednim jest to lepsze rozwiązanie - czytamy w ocenie stanu technicznego obiektu.


Obiekt niewątpliwie wymaga remontu i cieszy fakt, że Urząd Miejski chce zająć się dachem kaplicy. Obiekt pozostaje w niezmienionej formie od początku swojego istnienia. Niestety budynek przez wiele lat był dewastowany - ze środka skradziono kamienne tablice inskrypcyjne i stałe elementy wyposażenia. W miejscu tym doszło również do czynów będących profanacją szczątków ludzkich.

Równocześnie Urząd Miejski poszukuje wykonawcy remontu dachu budynku obsługi Cmentarza Komunalnego. Obiekt został wzniesiony w latach 80-tych XIX wieku. Budynek pierwotnie pełnił funkcję administracyjną cmentarza oraz obsługi przedpogrzebowej. Po II wojnie światowej część obiektu została przeznaczona na mieszkania służbowe dla pracowników cmentarza.

To właśnie mieszkania urządzone na chojnowskim cmentarzu stały się przed wielu laty tematem głośnym na całą Polskę. Kwestia poruszona została wówczas w programie Magazyn Ekspresu Reporterów Telewizji Polskiej. Obecnie część pomieszczeń służy obsłudze administracyjnej i technicznej cmentarza, pozostałe nie mają określonego przeznaczenia i nie są wykorzystywane.

Podobnie jak opisywana wcześniej kaplica - również budynek obsługi cmentarza pozostaje w niezmienionej formie od początku swego istnienia. Brak bieżących remontów i konserwacji obiektu, doprowadził do poważnej destrukcji elementów budowlanych.

Termin składania ofert na wykonanie inwestycji upływa 6 grudnia.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.