Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Historia w pieśni zaklęta… Ognisko Patriotyzmu – kolejny przystanek w Tygodniu Patriotyzmu

Autor Kasia_
Data utworzenia: 16 listopad 2017, 00:30 Wszystkich komentarzy: 0


Historia w pieśni zaklęta… Ognisko Patriotyzmu – kolejny przystanek w Tygodniu Patriotyzmu

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!

Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,

Na którym z lochu, co był twą stolicą

Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.

[…]

Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia,

Z ludów jedyny ty lud czystych dłoni,

Co swych zaborców zdumieniem oniemia,

Iż tym zwycięża jeno, że się broni.

[…]

Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,

Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!

Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!

Leopold Staff

Już po raz 7. w przyszkolnym parku na ul. Poźniaków zapłonęło Ognisko Patriotyzmu. W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem „Niech Ich czyny natchną następne pokolenia”. Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny poświęcony poległym w walce o wyzwolenie Ojczyzny. Nie zabrakło najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych oraz poezji o tematyce narodowo-wyzwoleńczej.

Przed rozpoczęciem Ogniska uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klasy ratowniczo-pożarniczej z chojnowskiego Liceum.

Pieśń i słowo brzmiały w przyszkolnym parku przez ponad 2 godziny. Przy dźwiękach gitary odśpiewano najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne. Uczniowie przedstawili trudną drogę Polski do wolności i przywołali pamięć o tych, którzy w walce o niepodległą Ojczyznę poświęcili życie.

Żyjemy w wolnym kraju i obecnie nikt nie wymaga od nas, żebyśmy za Polskę przelewali krew. Jak więc dziś kochać Ojczyznę? Przede wszystkim pielęgnując pamięć o tych, którym zawdzięczamy niepodległość. Wolność jest wartością, którą należy stale pielęgnować, trzeba też podtrzymywać ducha patriotyzmu, aby pamięć o ważnych dla naszego kraju wydarzeniach historycznych nigdy nie umarła.

Trwający Tydzień Patriotyzmu służy krzewieniu idei patriotyzmu wśród młodzieży i całej chojnowskiej społeczności. Organizatorzy każdego roku udowadniają, jak szlachetne idee przyświecają działalności szkoły. Poczynania te zasługują na duże słowa uznania.

Cieszę się, że przyjęliście to wyzwanie 7 lat temu i przez kolejne lata wspólnie je realizujemy. Jestem dumny z waszego zachowania podczas prelekcji, wykładów, akademii, a także waszego odświętnego stroju w szkole w tym tygodniu, który jest wyrazem szacunku dla niepodległej Ojczyzny. […] Niech się niesie ogień miłości niepodległej Ojczyzny – powiedział Mariusz Kowalczyk, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.