Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Kraina Lodu 2 w Cuprum Arena Zostań pracownikiem Lidla

Tydzień Patriotyzmu: Walka o Świętą Sprawę. Młodzież powtórzyła przysięgę Armii Krajowej

Autor admin
Data utworzenia: 14 listopad 2017, 14:23 Wszystkich komentarzy: 0


Tydzień Patriotyzmu: Walka o Świętą Sprawę. Młodzież powtórzyła przysięgę Armii Krajowej

Piotr Szubarczyk - historyk, nauczyciel, publicysta oraz przedstawiciel oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku był gościem drugiego dnia tegorocznego Tygodnia Patriotyzmu. Prelekcja pt. "Walka o Świętą Sprawę" cieszyła się sporym zainteresowaniem, zarówno ze strony uczniów Powiatowego Zespołu Szkół jak i mieszkańców naszego miasta, którzy skorzystali z zaproszenia.

Piotr Szubarczyk to historyk, nauczyciel i publicysta. W czasach PRL był działaczem opozycji demokratycznej. Działał w ramach Studenckiego Komitetu Solidarności, Ruchu Młodej Polski, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1978 na uniwersytecie był organizatorem spotkań na temat cenzury tematyki zbrodni katyńskiej. Był konsultantem przy produkcji spektaklu Teatru Telewizji pt. Inka 1946 z 2007 autorstwa Wojciecha Tomczyka, w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz, poświęconego Danucie Siedzikównie ps. „Inka” oraz filmu dokumentalnego pt. Dywizja nastolatków z 2008 w reżyserii Aliny Czerniakowskiej. Na wniosek byłych więźniów politycznych Prezydent RP przyznał mu 1 kwietnia 2011 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski.

Prelekcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Wśród gości znaleźli się m.in. Krystyna Sobierajska, działaczka Solidarności, której historię mieliśmy okazję poznać podczas zeszłorocznego Tygodnia Patriotyzmu, a także Maria Kisielewska-Podrez, prezes zarządu koła Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Legnicy. W Auli Powiatowego Zespołu Szkół znaleźli się także przedstawiciele lokalnych samorządów oraz senator Dorota Czudowska.

Kulminacją dzisiejszego spotkania było powtórzenie przez wszystkich zgromadzonych słów roty przysięgi Armii Krajowej. O przekazanie następnym pokoleniom słów zawartych w przysiędze Piotra Szubarczyka poprosiła Maria Fieldorf-Czarska - córka gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - Maria pragnęła, aby młodzież powtórzyła te słowa z przed lat, aby w ten sposób nawiązała duchowy kontakt z panem generałem z jego żołnierzami. Z tymi ludźmi którzy, mówiąc słowami legionowej piosenki, rzucili swój życia los na stos - zaznaczył prelegent.

- Tydzień Patriotyzmu to inicjatywa która pogłębia poczucie jedności z krajem, z ojczyzną, z narodem. Jest to niesamowicie ważne - zaznacza Krystyna Sobierajska - Można zapytać - po co to wszystko? - Oczywiście historia jest ciekawa, a więc z czystej ciekawości można się tym interesować. Ale historia ma drugie znaczenie, ma jeszcze inną, ważniejszą wymowę - utrwala w nas poczucie przynależności do narodu, poczucie przynależności do kultury, do obyczajów, do religii, do tego wszystkiego co nazywamy Polską - dodała.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.