Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Dziewczyny z zaświatów opowiedzą Ci, co jeszcze pamiętają - na strychu chojnowskiego LO

Autor admin
Data utworzenia: 07 listopad 2017, 15:55 Wszystkich komentarzy: 0


Dziewczyny z zaświatów opowiedzą Ci, co jeszcze pamiętają - na strychu chojnowskiego LO

- Podobno dusza zmarłego wylatuje z ciała w postaci ptaka - białego, gdy umiera mężczyzna oraz czarnego, gdy umiera kobieta. Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika zapraszają na wieczór pieśni i opowieści o śmierci.

- Nie tak dawno temu praktykowano w Polsce zwyczaj, zwany, w niektórych regionach, Pustymi nocami. W tym specjalnym czasie krewni, sąsiedzi i znajomi, gromadzili się w jednej izbie, by czuwać przy zmarłym aż do momentu wyprowadzenia ciała na cmentarz. Lament, modlitwy i śpiew miały ułatwić wędrówkę duszy w zaświaty oraz pomóc w oswojeniu się ze śmiercią. Bezpieczne i pewne przejście zmarłego na "tamten" świat, wymagało jednak o wiele więcej wysiłku i zabiegów - przypominają organizatorzy wydarzenia.

Wieczór pieśni i opowieści o śmierci odbędzie się 9 listopada, o godzinie 18:00, w budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Poźniaków - Spotkamy się na Strychu, w półmrocznym świetle, by wspólnie odbyć podróż w zaświaty. Zabiorą nas w nią młode pieśniarki (grupa gimnazjalistek i licealistek z Chojnowa) oraz starsze opowiadaczki.

W ramach spotkana wysłuchać będzie można tradycyjnych pieśni pogrzebowych, które korzeniami sięgają nawet XV wieku, śpiewanych dla duszy oraz ku przestrodze żyjących, a także historii związanych z dawnym obrzędem pochówku i tym wszystkim, co działo się wtedy, gdy nadchodził niecodzienny czas śmierci.

- Po mrocznych opowieściach nakarmimy, zgłodniałe i spragnione dusze, pieczonym plackiem i ciepłą herbatą - zapraszają organizatorzy.

Wstęp wolny.

Strych Liceum Ogólnokształcącego - 9 listopada 2017, 18:00Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.