Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Chojnowskie obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

Autor admin
Data utworzenia: 24 luty 2012, 11:00 Wszystkich komentarzy: 0


Chojnowskie obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

Internet powoli zastępuje inne źródła informacji takie jak gazety czy telewizja. Dodatkowo dostarcza swoim użytkownikom mnóstwa atrakcji, oferując między innymi możliwość kontaktu z przyjaciółmi i rodziną przez komunikatory, portale społecznościowe, czy rozrywkę w postaci gier on-line, filmów i muzyki. Jednak niesie za sobą również spore zagrożenie, z którego niewielu zdaje sobie sprawę…

Aby uświadamiać najmłodszych internautów o wszystkich zagrożeniach, które czekają na nich w sieci z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W Polsce akcja ta od 2005 roku organizowana jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).

DBI ma na celu informować dzieci i młodzież, rodziców, nauczycieli, wychowawców o niebezpieczeństwach w Internecie. Dzięki świadomości i przemyślanemu działaniu uniknąć można wielu sytuacji, które teoretycznie niegroźne, mogą w niedalekiej przyszłości znacznie zagrozić i utrudnić życie, prowadząc do często drastycznych finałów.


Organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcają firmy, szkoły, placówki wychowawcze do wspierania tego przedsięwzięcia, w końcu problem dotyczy coraz większej ilości osób, wielu młodych ludzi wręcz nie wyobraża sobie życia bez codziennego dostępu do portali społecznościowych, komunikatorów internetowych i ulubionych serwisów www.

Chojnowskie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Powiatowy Zespół Szkół wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Chojnowie wspierając inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowały dwa spotkania– 21 lutego br. dla uczniów szkół podstawowych i dzień później – dla gimnazjalistów i uczniów Powiatowego Zespołu Szkół.

W środowym spotkaniu, gdzie w bibliotece stawili się uczniowie chojnowskich gimnazjów oraz Powiatowego Zespołu Szkół udział wzięli również funkcjonariusze Wydziału ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Kto jak nie policjanci, którzy na co dzień spotykają się z przestępstwami w Internecie i nie tylko, opowiedzą uczniom o bezpieczeństwie w sieci, rodzajach zagrożeń, ewentualnych konsekwencjach i sposobach chronienia się przed cyberprzestępcami.


Do Chojnowskiej biblioteki przyjechał aspirant sztabowy Jan Fornal, młodszy aspirant Andrzej Jurkowski oraz sierżant Anna Grześków. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna, którą przygotowała sierżant Anna Grześków komentując poszczególne slajdy prezentujące rodzaje cyberprzemocy, grożące konsekwencje internetowych wykroczeń czy nawet skutki nieprzepisowych działań. W jej trakcie słuchacze zadawali wiele pytań, na które usłyszeli wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec zaprezentowany został krótki filmik o bezpieczeństwie w Internecie. Uczniowie poznali również strony internetowe, które służą pomocą ofiarom cyberprzemocy, usłyszeli wiele przydatny rad i wskazówek. Ostatnią częścią spotkania była krótka pogawędka z aspirantem sztabowym – Janem Fornalem, który rozwiał wszystkie wątpliwości słuchaczy na temat bezpieczeństwa w Internecie.


Jak się okazuje w Internecie na każdym kroku łamane jest prawo. Nie tylko poprzez używanie i udostępnianie nielegalnego oprogramowania, ale również na forach internetowych, czatach, portalach społecznościowych i podczas rozmów przez popularne GG czy Skype. Warto zapoznać się z takim pojęciem jak „netykieta”, pomoże nam to w pełni legalnie korzystać z wielu dobrodziejstw jakie oferuje Internet.

Jednocześnie dziękujemy pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie – Barbarze Landzberg za zaproszenie na spotkanie, które również nas, stałych użytkowników i twórców Internetu wiele nauczyło.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform