Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Zostań pracownikiem Lidla

Jezioro Góreckie oraz przepiękny zamek na wyspie!

Autor Maciek
Data utworzenia: 23 luty 2012, 11:07 Wszystkich komentarzy: 1


Jezioro Góreckie oraz przepiękny zamek na wyspie!

Jezioro Góreckie położone jest w centrum Wielkopolskiego Parku Narodowego, 3 km na północny-zachód od Mosiny. W dużej części otoczone jest ono urozmaiconymi lasami, zwartą ścianą schodzącymi do lustra wody. Jego powierzchnia wynosi ok. 97 ha, a całkowita długość linii brzegowej przekracza 8 kilometrów. Wyspa Zamkowa zajmuje obszar 1,25 ha i wystaje 10 metrów ponad poziom jeziora. Porasta ją gęsty, 140-letni las. Jezioro Góreckie jest rezerwatem ścisłym: nie wolno się w nim kąpać ani używać łodzi.


Odważni na wyspę mogą przedostać się zimą, kiedy tafla zbiornika bywa skuta lodem (zima 2002/2003 była tak mroźna, że po jeziorku spacerowały całe rodziny). W okresie liściastym ruinę przez lata skrywała zwarta zapora drzew, na szczęście ktoś myślący zadecydował niedawno, aby roślinność nieco przerzedzić i obecnie zameczek widać dość wyraźnie. Warto zabrać ze sobą lornetkę lub obiektyw o dużej ogniskowej.


Pośrodku malowniczego jeziora znajduje się malowniczy zamek. Został on wybudowany (w latach 1824-25) i prawdopodobnie osobiście zaprojektował go Tytus Działyński z Kórnika. Ten romantyczny obiekt stanowił prezent ślubny Tytusa dla swojej siostry Klaudyny i jej męża Bernarda Potockiego, syna pisarza Jana Potockiego - autora Rękopisu znalezionego w Saragossie. Niedługo jednak dane było szczęśliwym małżonkom cieszyć się z zagubionej w leśnej ciszy rezydencji. Po raz ostatni przebywali tam w sierpniu 1830. Gdy późną jesienią wybuchło w Królestwie Polskim powstanie listopadowe, oboje wyjechali, a gdy powstanie upadło - wyemigrowali na stałe. Klaudyna Potocka zmarła 5 lat później w Genewie, Bernard zaś wrócił do Wielkopolski w 1840 i zamieszkał w swych dawnych dobrach - w Tulcach pod Poznaniem. W maju 1848 roku, podczas Wiosny Ludów, w lasach wokół Jeziora Góreckiego zorganizowała się partyzantka. Prusacy przypuszczając, iż w zameczku ma swą siedzibę rząd powstańczy, ostrzelali wyspę ogniem armatnim niszcząc doszczętnie romantyczną budowlę. Powstańcy prawdopodobnie jednak nigdy na wyspie nie rezydowali.

Źródło: www.zamkipolskie.com


Komentarze

Na wyprawę jeszcze za wcześnie, ale na pewno wiosną zwiedzę, niedaleko mam rodzinkę i nie słyszałam o tym zamku, więc jest okazja.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.