Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Cuprum arena

Burza nad placem Dworcowym

Autor admin
Data utworzenia: 22 wrzesień 2017, 12:39 Wszystkich komentarzy: 10


Burza nad placem Dworcowym

Wczorajsza wiadomość o montażu na placu Dworcowym nowej wiaty przystankowej wzbudziła niemałą dyskusję, na temat jej wyglądu, jej przyszłości i przyszłości lokalnego budżetu partycypacyjnego. Część mieszkańców krytykuje złą lokalizację - burmistrz z kolei zwraca uwagę na planowaną przebudowę placu Dworcowego.

Zdaniem burmistrza Jana Serkiesa, lokalizacja wiaty wynika w dużej mierze z planów przebudowy placu. Przypomnijmy - wkrótce rozpocznie się gruntowny remont chojnowskiego dworca kolejowego. Urząd Miejski przy okazji chce zająć się także przydworcowym placem i miejscami postojowymi dla autobusów. Obecnie istniejące perony w większości zostaną zastąpione przez parking dla samochodów, autobusy będą natomiast zatrzymywać się na peronie przy samej fontannie.

Taka koncepcja spowodowana jest kilkoma czynnikami - przede wszystkim brakiem wystarczającej ilości miejsc parkingowych w okolicy oraz faktem, że obecna ilość peronów autobusowych (jest ich osiem) jest nieadekwatna do zapotrzebowania - na co zwracają uwagę również niektórzy mieszkańcy, proponujący wzięcie przykładu z nowego dworca autobusowego w Legnicy.

Co więcej, w samym budynku dworca kolejowego ma powstać ogrzewana poczekalnia z której korzystać będą także osoby podróżujące autobusami.

Zobacz również: Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na przebudowę chojnowskiego dworca. Zobacz plany

Trudno jednak nie zrozumieć oburzenia ze strony osób odpowiedzialnych za projekt. Krytycznie do wiaty podchodzi sama inicjatorka, wskazując na niewłaściwą lokalizację obiektu. By zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego należało zebrać podpisy co najmniej 50 pełnoletnich mieszkańców stale zamieszkałych na terenie miasta Chojnowa - osoby te podpisały się pod projektem budowy wiaty przy skrzyżowaniu placu Dworcowego i ulicy Kościuszki, czyli w sąsiedztwie obecnego, najbardziej obleganego przystanku dla busów - teraz mają prawo być niezadowolone z końcowego efektu.

Drugą kwestią jest wygląd wiaty i tym samym wygląd całego placu, który mógłby stać się wizytówką Chojnowa. Mógłby, ponieważ jest to jedno z nielicznych miejsc w naszym mieście, które prawie w ogóle nie ucierpiało w wyniku działań wojennych. Niestety, przez ponad 70 lat plac stopniowo odzierany był z jakiejkolwiek godności - piękną fontannę Hohenzollernów przed wielu laty ogołocono z tego co najpiękniejsze, kostkę brukową zastąpiła uznawana w latach 90-tych za synonim luksusu, a obecnie wyśmiewaną kostka Bauma, na miejscu zielonego skweru wybudowano osiem peronów autobusowych, a okalające plac kamienice i dworzec stopniowo niszczały.

Z pewnością cieszy fakt, że Urząd Miejski bierze na celownik plac Dworcowy i wraz z remontem dworca, zmieni się także jego okolica. Czy jednak design nowej wiaty uznać możemy za przedsmak zmian? Opinie dotyczące obiektu są różne - w większości negatywne. Pozytywnie o wyglądzie wiaty wypowiada się burmistrz Jan Serkies; pozostałe osoby, które cieszą się ze zmian często apelują o to, by nie krytykować wszystkiego co nowe w Chojnowie - jednak czy ta krytyka nie jest spowodowana przede wszystkim troską o nasze otoczenie i idąc typ tropem - nie jest jak najbardziej potrzebna?

Trzecia kwestia - wszechobecny wandalizm - Jeszcze tej nocy spraye pójdą w ruch..., - Ciekawe kiedy chojnowska patologia to zniszczy, - Będą mieli co demolować - to tylko część komentarzy pod wczorajszym newsem na naszym profilu na facebooku. Spraye co prawda nie poszły jeszcze w ruch, ale obserwując nasze otoczenie, trudno takiej przyszłości nie przewidywać.

Czy taki stan rzeczy ma jednak powstrzymywać miasto przed jakimikolwiek inwestycjami? Trudno nie odnieść wrażenia, że żyjemy w społeczeństwie w dużym stopniu zastraszonym przez wandali. Pozostaje nam liczyć, że praca policji będzie przynosiła lepsze rezultaty, zostanie udowodnione, że tablice "miasto monitorowane" nie są jedynie ozdobą oraz, że sami mieszkańcy będą w odpowiedni sposób reagować na próby niszczenia publicznego mienia.

Zobacz również: Trwa montaż wiaty przystankowej na placu DworcowymKomentarze

Serkies to kłamca i manipulator, skoro projekt obywatelski został przyjęty to znaczy że miał pierwszeństwo i nie było wówczas innych planów, plany PKP i remont dworca nie kolidują z przystankiem, jeśli po czasie Serkies KŁAMCA i MANIPULATOR chce kosztem inicjatywy obywatelskiej zrobić przystanek przy dworcu nich się przyzna że ma obywatelskie projekty głęboko w dupie! Nie tylko miejsce jest inne od planowanego ale i wiata zupełnie inna , jakaś tandeta, ludzie się pod tym nie podpisywali a konkretami które teraz ten KŁAMCA i MANIPULATOR SERKIES NISZCZY!
zgłoś komentarz
Skoro burmistrz i ratusz wiedzieli że będą robić dworzec dlaczego przyjęto projekt obywatelski, ktoś tu ewidentnie kłamie, dlaczego, trzeba pewnie teraz wymyślać te bzdury aby jakoś z tego wyjść, nie dajcie się na to nabrać. Widać urzędnicy nie mają szacunku do projektu który nie jest ich i traktują go jako nieważny, ważne są ich plany nawet kosztem inicjatywy społecznej. Po co więc przyjęto ten budżet skoro urząd wraz z burmistrzem od tak sobie mogą go skreślić, zniszczyć coś co poparli ludzie, ktoś wymyślił i jest potrzebne.
zgłoś komentarz
A wybory niedługo....
zgłoś komentarz
Tak źle i tak nie dobrze .... krowy doić !!!!
zgłoś komentarz
A tak w nawiąże do tematu , dziewięć lat stałem po tych (bramach ) i nikt się nie interesował czy komuś jest zimno i czy pada na głowę i było fajnie,a teraz za chwilkę będą pretensje ze ne ma WiFi .Fajnie że coś robią ,żal że za chwilę zdecydują i nikt za to nie poniesie konsekwencji .
zgłoś komentarz
Za kilka(naście) dni pewnie nastąpi ogłoszenie wyników przetargu ze strony PKP i mam nadzieję, że wybiorą wykonawcę i od razu wezmą się za remont i to samo będzie dotyczyć miasta. Zaorać przystanki i przesunąć bliżej fontanny.
zgłoś komentarz
Nie rozumiem tej koncepcji pozostawienia przystanku autobusowego przy fontannie?? Po co panowie z urzędu ?? Zróbcie dokładnie tak jak zrobiono to w legnicy przed samym dworcem zróbcie z tej zatoczki stanowiska dla autobusów tam jest miejsca na trzy autobusy naraz!! Gdy będzie odswieżony dworzec , doposażcie go w system nagłosnień tablice przyjazdów autobusów i uruchomcie restauracje żeby ludzie czekali na autobus czy pociag przy ciastku i kawce. A plac w cąłości pozostawić jakiemuś architktowi, co zrobi z tego troche zieleni troche parkingów i będzie naprawdę coś pieknego w tym miejscu. Tu burmistrz naprawde może dużo zyskać albo stracić na tym. Trzeba może nawet ogłosic konkurs na zagospodarowanie tyego placu. Udostępnić mapę zasadnicza i niech opracowują specjalisci koncepcję. Nagroda wystarczy 10tys. Wybierjaą mieszkańcy najlepsza pracę
zgłoś komentarz
A wiata jako tymczasowe roziwązanie może być. I zmaist robić tą kładkę w pakujcie te 0,5 mln w ten plac a efekt będize naprawe lepszy niż ta kladka dodatkowa . pare drzewek troche miejsc parkingowych. autobusy przed dworcem żeby nie rozjezdzały se koło fontanny która trzeba uruchomić i cos tam ładnnego w środku postawić w niej
zgłoś komentarz
A odnośnie dworca patrząc na rzut podoba mi sie że pomyślano w końcu o śluzach termicznych od strony wejścia i od strony peronów, żeby ciepło nie uciekało. Przydałby sie na dworcu przechowalnia rowerów w środku z monitoringiem , np tam gdzie bagaż były może . Bo na zewnątrz dobry rower nie zostawi nikt przeciez bo ukradną. Na pewno restauracja lub bar, można np wynająć komuś za pół darmo żeby tylko całodobowa była i będą przynajmniej stróżować całą dobę przed wandalami no i toaleta będzie na dworcu czysta tak powiązać umowę że za darmo ma lokal ale całodobowo czynne i toalety czyste to i tak si opłaci i PKP i miastu. posterunek policji by sie tez tam przydał, kiosk i automaty na napoje. Ale zeby to było to trzeba to dotować z początku panowie
zgłoś komentarz
A ta wiate ostatecznie dałbym po prawej stornie dworca na tym projektowanym zielonym terenie przy chodniku albo po lewej gdzie jest tez trochę zielonego i tam bym zamontował tą wiatę przystankową dla oczekujących na autobus. a na placu dworcowym zieleń i ewentualnie wspaniała altana z drzewa
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform