Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Biała: Wrześniowe Kresowiana z francuską komedią [ZDJĘCIA/FILM]

Autor admin
Data utworzenia: 18 wrzesień 2017, 10:30 Wszystkich komentarzy: 0


Biała: Wrześniowe Kresowiana z francuską komedią [ZDJĘCIA/FILM]

17 września, w 78. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, w wiejskim parku w Białej odbyła się kolejna, XV edycja Wrześniowych Kresowian. Wydarzenie dla wielu stanowi okazję do spotkań i wzruszających wspomnień przy rytmach kresowych piosenek i zapachu kresowych kulinariów.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11:00 od polowej Mszy Świętej. Po raz kolejny gościem Wrześniowych Kresowian był biskup legnicki ks. Zbigniew Kiernikowski, który celebrował nabożeństwo. W uroczystości udział brali przedstawiciele władz gminy Chojnów, zarządu powiatu legnickiego oraz sąsiednich samorządów. Wśród gości znaleźli się wójt Andrzej Pyrz, wicestarosta Krzysztof Sowiński, członek zarządu powiatu Kazimierz Burtny, a także Ewa Szymańska - posłanka na Sejm RP.

Część artystyczną rozpoczął chojnowski chór Skoranta, występujący pod kierownictwem Piotra Koziara.

O historii związanej z siedemnastym dniem sierpnia - wierszem, muzyką i prozą - przypomniała Agencja Artystyczna Scena, której występ podzielony został na trzy części. Krótki recital rozpoczął Hymn Sybiraków. Na miejscu mieliśmy także okazję usłyszeć m.in. Modlitwę Obozową, czy doskonale znane nam pieśni o tematyce wojennej.

Kulminacją całego wydarzenia i pewnym odstąpieniem od martyrologicznego charakteru wydarzenia był spektakl teatralny przygotowany przez Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury. Tym razem lokalni aktorzy zaprezentowali zgromadzonej publiczności komedię satyryczną "Szkoła żon" Moliera. Tematem L'école des femmes jest jedna z ludzkich namiętności - zazdrość. Główną postacią jest Arnolf, czterdziestoletni mieszczanin, zatwardziały kawaler, który szykuje się do zawarcia małżeństwa ze swoją wychowanicą. Będąc przekonanym o wrodzonej niemoralności kobiet, za żonę pragnie pojąć dziewczę niewinne i głupiutkie, którego naiwność i niewiedzę świadomie pielęgnuje.

Zdaniem ks. Tomasza Aszurkiewicza, proboszcza Parafii Przemienienia Pańskiego w Białej, który na scenie wcielił się w rolę Arnolfa, wybór komedii francuskiej stanowił nawiązanie do tradycji teatru w Lwowie.

Istotnym punktem Wrześniowych Kresowian jest zawsze kresowa kuchnia. Tego dnia w bielskim parku nie zabrakło także licznych stoisk i strzelców, którzy przygotowali dla gości wydarzenia strzelnicę.

Warto przypomnieć, że tematem przewodnim XV Wrześniowych Kresowian była rocznica rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Atak, który w sowieckiej historiografii nazywa się często „wyzwoleńczym pochodem Armii Czerwonej” był w rzeczywistości zbrojną napaścią dokonaną bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny, do której ZSRR zobowiązał się na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Armia Czerwona wkraczając do Polski dokonywała wielu zbrodni wojennych. Na terenie naszego kraju doszło do masakr ludności cywilnej i mordów na jeńcach. Ocenia się, że ofiarą sowieckich wojsk padło ok. 2,5 tys. żołnierzy polskich i policjantów oraz kilkuset cywilów.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.