Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Coraz szybciej zapadający zmrok i coraz więcej problemów z niewidocznymi pieszymi

Autor admin
Data utworzenia: 12 wrzesień 2017, 12:15 Wszystkich komentarzy: 0


Coraz szybciej zapadający zmrok i coraz więcej problemów z niewidocznymi pieszymi

Zbliża się jesień - wraz z nią coraz krótsze dni. Coraz częściej możemy napotkać się na apele skierowane do rowerzystów i pieszych o noszenie odblasków.

- Jesień zbliża się wielkimi krokami, a z nią zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dzień staje się krótszy, a osoby poruszające się po drodze mniej widoczne dla kierujących zwłaszcza na nieoświetlonych drogach. Osoby poruszające się bez elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczne na drodze. Dlatego warto przypomnieć, że pieszy i rowerzysta podczas zdarzenia z samochodem przy prędkości 50 km/h ma około 10 % szans na przeżycie. Kierowca może dostrzec osobę, która używa element odblaskowy z odległości około 150 metrów, bez elementów odblaskowych jeżeli pieszy jest ubrany na ciemno, kierujący pojazdem zauważy go z odległości około 20 metrów. Ten czas pozwala na prawidłową reakcję u kierowcy - informuje mł. asp. Jagoda Ekiert z legnickiej policji.

Odblaski można nosić w różnej formie: opaski można zakładać na rękę lub nogę, mogą być również doczepiane do ubrania. Najbardziej popularna i widoczna dla kierującego jest kamizelka odblaskowa. Również ważne jest umieszczenie odblasków: zaleca się umieszczać odblaski na wysokość kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

By poznać skalę problemu, wystarczy wybrać się po zmroku na wycieczkę drogami gminy Chojnów. Od stycznia policjanci z legnickiej policji dokonali ponad 300 zatrzymań nieodpowiedzialnych osób - W ramach policyjnych akcji „Bądź widoczny na drodze” rozdaliśmy tysiące opasek, kamizelek, elementów odblaskowych. Niestety podczas patroli poza terenem zabudowanym policjanci wciąż zatrzymują do kontroli osoby, które nie noszą odblasków - czytamy w policyjnym komunikacie - Zazwyczaj jest tak, że osoba, która dostała odblask, cieszy się chwilę, a później chowa opaskę, czy też kamizelkę w „szufladzie” zamiast założyć i być bezpiecznym.

Przypominamy, że pieszym, którzy po zmroku poruszają się poza obszarem zabudowanym bez elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 złotych.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.