Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

17 września wspomnimy IV rozbiór Polski - przed nami XV Wrześniowe Kresowiana

Autor admin
Data utworzenia: 14 wrzesień 2017, 10:29 Wszystkich komentarzy: 0


17 września wspomnimy IV rozbiór Polski - przed nami XV Wrześniowe Kresowiana

Już w najbliższą niedzielę park w Białej ponownie przyciągnie rzeszę osób chcących wspólnie przybliżyć sobie tradycje, historię i kulturę ziem, które przez II wojną światową należały do Polski.

XV Wrześniowe Kresowiana odbędą się 17 września, czyli w 78. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Atak, który w sowieckiej historiografii nazywa się często "wyzwoleńczym pochodem Armii Czerwonej" był w rzeczywistości zbrojną napaścią dokonaną bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny, do której ZSRR zobowiązał się na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Armia Czerwona wkraczając do Polski dokonywała wielu zbrodni wojennych. Na terenie naszego kraju doszło do masakr ludności cywilnej i mordów na jeńcach. Ocenia się, że ofiarą sowieckich wojsk padło ok. 2,5 tys. żołnierzy polskich i policjantów oraz kilkuset cywilów.

Inicjatorem corocznych spotkań w parku w Białej był ks. Krzysztof Bojko - zmarły w 2013 roku, wieloletni proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego. Wydarzenie kierowane jest do wszystkich, których korzenie są na naszych Kresach i tych, którzy zainteresowani są tą tematyką. Wrześniowe Kresowiana to także okazja do odkrywania naszej tożsamości kulturowej i narodowej.


Zobacz również: Wrześniowe Kresowiana 2016 - Od chrztu Mieszka po dylematy Agafii Tichonownej


Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Wrześniowym Kresowianom co roku towarzyszy przedstawienie teatralne. Tym razem mieszkańcy Białej zaprezentują się w komedii "Szkoła żon" Jeana Baptiste'a Poquelina, znanego bardziej jako Molier. Tematem L'école des femmes jest jedna z ludzkich namiętności - zazdrość. Główną postacią jest Arnolf, czterdziestoletni mieszczanin, zatwardziały kawaler, który szykuje się do zawarcia małżeństwa ze swoją wychowanicą. Będąc przekonanym o wrodzonej niemoralności kobiet, za żonę pragnie pojąć dziewczę niewinne i głupiutkie, którego naiwność i niewiedzę świadomie pielęgnuje...

Po raz kolejny w Białej będziemy mieli okazję zobaczyć aktorów z Agencji Artystycznej Scena, którzy zaprezentują się w trzech odsłonach: Napaść Armii Czerwonej na Polskę 17 września, II wojna światowa oraz Dancing Warszawsko-Lwowski.

Wrześniowe Kresowiana to także liczne wystawy tematyczne, kiermasze książek a także kresowa kuchnia.

Na wydarzenie zapraszają Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury, Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Białej oraz Wójt Gminy Chojnów.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.