Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Narodowe Czytanie "Wesela" na chojnowskim Rynku [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 09 wrzesień 2017, 12:48 Wszystkich komentarzy: 0


Narodowe Czytanie "Wesela" na chojnowskim Rynku [ZDJĘCIA]

Za nami chojnowska edycja Narodowego Czytania. Wydarzenie współorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji przyciągnęło na Rynek wielu miłośników literatury, którzy tym razem mieli okazję przypomnieć sobie fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Największy plac Chojnowa na kilkadziesiąt minut przemienił się w salę weselną...

Wesele to utwór, którego pierwowzorem jest prawdziwe wydarzenie - wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną w podkrakowskiej wsi Bronowice - Ci, którzy w wieku XIX najbardziej dążyli do niepodległości, czyli polska szlachta, w wyniku rozmaitych nakładanych na nich kar coraz bardziej ubożała i coraz mniej miała pomysłów na to jak wybrnąć z tej nieszczęśliwej sytuacji. Jednym z pomysłów było coś co pojawiało się pod koniec wieku XIX, co nazywane bywało wtedy ludomanią, bądź też chłopomanią. Panowie ze szlachty zaczęli rozglądać się za pannami z ludu, wierząc że w tym ludzie prostym acz witalnym jest taka moc, która pozwoli do tej niepodległości powrócić - przypomina Stanisław Horodecki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji i zarazem współprowadzący wczorajsze wydarzenie.

Podczas wczorajszej inscenizacji w role państwa młodych wcielili się uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół - Manuela Baran oraz Jakub Ostropolski. Przy weselnym stole zasiedli także: Andrzej Bobik jako Czepiec, Bolesław Jakubiak w roli dziennikarza, Lucyna Setla-Bar - Rachela, Mariusz Garbera jako Jasiek, Julian Pamuła jako poeta, Barbara Karasek wraz z mężem w rolach małżeństwa gospodarzy, Dariusz Matys jako Wernyhora oraz Krystyna Czapska w roli Chochoła.

Czytaniu fragmentów dramatu Wyspiańskiego towarzyszyły występy uczniów z chojnowskich gimnazjów oraz Powiatowego Zespołu Szkół.

Nieodłącznym elementem każdego wesela są oczepiny, czyli dawny obrzęd znany u większości ludów słowiańskich, podczas którego panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Krótka ceremonia zakończyła się zdjęciem wianka z głowy panny młodej i nałożeniem czepca. Chojnowskie "Wesele" zakończyło się tradycyjnym tańcem towarzyszącym oczepinom panny młodej. Kroki "chodzonego" wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania przypomniała Karolina Rosocka.

Osoby biorące udział w inscenizacji otrzymały książki z pamiątkowym stemplem z pieczęci przysłanej przez Kancelarię Prezydenta RP. Podobny stempel otrzymały wszystkie osoby, które na wczorajsze wydarzenie zabrały ze sobą swoje egzemplarze książek autorstwa Wyspiańskiego.

Tegoroczne "Narodowe Czytanie" w Chojnowie to nie tylko popołudniowa inscenizacja na chojnowskim Rynku. W zeszłym tygodniu organizatorzy przygotowali happening promujący wydarzenie, w którym udział wzięły dzieci uczęszczające na warsztaty prowadzone przez Karolinę Rosocką w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji oraz trzej aktorzy: Renata Zwierz, Andrzej Podłaszczyk oraz Julian Pamuła.

Zobacz również: Zapraszali na Wesele. Niecodzienny happening na Rynku [ZDJĘCIA]

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.