Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Zamek w Żmigrodzie miejsce ciekawe i tajemnicze.

Autor Maciek
Data utworzenia: 20 luty 2012, 12:36 Wszystkich komentarzy: 0


Zamek w Żmigrodzie miejsce ciekawe i tajemnicze.

Kolejną propozycją na spędzenie tajemniczego weekendu jest zamek w Żmigrodzie. Trasa dojazdowa do miejsca naszej podróży nie jest jakoś szczególnie skomplikowana. Wyruszamy w kierunku Lubina, dalej jedziemy na Ścinawę i Wińsko. Na trasie zobaczymy dość spory drogowskaz z kierunkiem na Żmigród. Obieramy właśnie tą trasę.


Po dotarciu do celu naszej podróży kierujemy się na zamkowo-pałacowe założenie, które znajduje się w północnej części miasta, w otoczeniu malowniczego starego parku. Obok odrestaurowanej wieży w jego skład wchodzi również ruina wspomnianego pałacu, która nie jest ani ładna, ani ciekawa (pałac kiedyś wyglądał wyśmienicie; oglądając stare fotografie aż żal ściska, że tak podupadł). Z dworca PKP do zamku prowadzi dobrze oznakowany szlak turystyczny - dojście zajmuje około 25 minut. Wstęp do parku oczywiście wolny.


Historia powstania zamku w Żmigrodzie nie jest dobrze poznana. Wiadomo jedynie, że po raz pierwszy wzmiankowano go w roku 1296, ale prawdopodobnie była to jeszcze wówczas budowla drewniana. Z 1375 roku pochodzi informacja o castrum, które należało wtedy do książąt oleśnickich. Wraz ze śmiercią ostatniego Piasta oleśnickiego, Konrada Białego, w 1492 roku miasto wraz z warownią przeszło w posiadanie króla czeskiego Władysława Jagiellończyka. Niedługo potem przekazał on miejscowe dobra pochodzącemu z Nadrenii Zygmuntowi Kurzbachowi. Rodzina niemieckiego feudała mieszkała w zamku do roku 1592, kiedy kupił go Urlyk von Schaffgotsch. W tym czasie budowla była dwukrotnie niszczona przez pożary, które nękały ją na przełomie XVI i XVII wieku. Odbudowana i silnie ufortyfikowana, przez dwa lata skutecznie opierała się atakującym ją wojskom szwedzkim. W 1642 roku została jednak zdobyta i przez następne 8 lat służyła Szwedom za bazę wypadową na Śląsk.

Źródło: http://www.zamkipolskie.com


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform