Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Miłość, czyli motor napędowy do życia. Wieczór z romansami w Domu Kultury [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 07 wrzesień 2017, 22:50 Wszystkich komentarzy: 0


Miłość, czyli motor napędowy do życia. Wieczór z romansami w Domu Kultury [ZDJĘCIA]

Chojnowianie lubią zatracić się w rosyjskich romansach - do takiego wniosku można dojść widząc pod raz kolejny wypełnioną w całości salę widowiskową Domu Kultury. Gród nad Skorą gościł jeden z koncertów w ramach tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu Romansu Polsko-Rosyjskiego im. Lidii Nowikowej - festiwalu, którego inspiracją była historia tragicznej miłości, jaką kilka lat temu przypomniał nam film "Mała Moskwa".

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy”, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód przy współpracy z chojnowskim Urzędem Miasta.

Po raz kolejny w roli prowadzącej mieliśmy okazję oglądać aktorkę Aurelię Sobczak. Tym razem na scenie towarzyszył jej Iwan Iliczew - założyciel międzynarodowego klubu fanów Anny German. Polsko-rosyjski duet starał się przekonać chojnowian, że mimo iż nasze kraje wiele dzieli - znacznie więcej je łączy. Dla Aurelii Sobczak koncert "Najpiękniejsze Melodie" to podróż z piękną muzyką w obszary miłości zarówno tej szczęśliwej jak i tej nieszczęśliwej - Ktoś z wielkich mistrzów słowa powiedział, że wielkiej miłości nic nie przeszkodzi - ani różnica poglądów, ani różnica wieku, nic, oprócz jednego - jej braku. Lidia Nowikowa nie widziała co to jest brak miłości - kochała, była żoną rosyjskiego oficera, zakochała się w polskim oficerze. Była to bardzo szczęśliwa i gorąca miłość która nie najlepiej się skończyła - wspomina artystka.

Iwan Iliczew dał się poznać tego wieczoru nie tylko jako konferansjer, ale także jako wokalista, który przeniósł chojnowską publiczność do okresu carskiej Rosji czasów Mikołaja II.

Festiwal odbywa się pod patronatem profesora Wiesława Bednarka - słynnego śpiewaka operowego, związanego w ciągu swojej kariery m.in. z Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Wielkim w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi czy Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. Ponadto przed chojnowską publicznością zaprezentowali się: Agnieszka Babicz z Warszawy, Inna Kamarian z Taszkentu, Lena Gumińska, Barbara Droździńska, Taras Kuzmych i Aleksander Bardasow z Białorusi oraz Ida Tamara Zagórska. Artystom akompaniowali Wiktor Szymajda oraz Andrzej Walus z wrocławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Legnicki Festiwal Romansu Polsko-Rosyjskiego służy idei zbliżania ludzi i narodów poprzez kulturę i sztukę. Ta inicjatywa jest przykładem przenikania się kultur i pochwałą uniwersalnego systemu wartości, wśród których miłość przezwyciężająca systemy i granice polityczne zajmuje poczesne miejsce.

Dla Tadeusza Samborskiego ze Stowarzyszenia Kulturalnego "Krajobrazy" dzisiejszy koncert to nie tylko tytułowe najpiękniejsze melodie - to także okazja do kontaktu z językiem rosyjskim, kulturą tego największego państwa świata oraz - przede wszystkim - spotkanie z przeżyciami, które się wiążą z miłością. Inicjator festiwalu nie kryje wdzięczności w stosunku do władz naszego miasta - Stowarzyszenie Kulturalne Krajobrazy może liczyć na partnerstwo i to w wielu takich momentach - nie tylko w przypadku festiwalu romansów, ale także w przypadku Dni Kultury Kresowej i różnych sporadycznych propozycji.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.