Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Psie odchody to nie tylko problem estetyczny. To także zagrożenie dla naszego zdrowia i życia

Autor admin
Data utworzenia: 05 wrzesień 2017, 14:51 Wszystkich komentarzy: 0


Psie odchody to nie tylko problem estetyczny. To także zagrożenie dla naszego zdrowia i życia

Wkrótce nasze miasto wzbogaci się o nowe pojemniki z workami i koszami na psie odchody - wynika z zapowiedzi Urzędu Miejskiego. Czy zyskają użytkowników? Miejmy nadzieję; póki co chojnowianie w większości ciągle mają problem z posprzątaniem po swoim pupilu. Psie odchody to nie tylko problem estetyczny - to także zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Zalegające odchody to przede wszystkim problem epidemiologiczny. Kontakt ze zwierzęcymi odchodami niesie ryzyko zarażenia się pasożytami przewodu pokarmowego, m.in. tasiemcem psim, bąblowcem i glistą psią, będącą przyczyną toksokarozy, a także patogennymi bakteriami.

Tylko niewielka część odchodów jest usuwana; większość wysycha i pyli, np. szczególnie zjadliwą odmianą salmonelli powodującą wysoką gorączkę, bardzo silne wymioty i wyniszczającą biegunkę. Znajdujące się w odchodach pierwotniaki powodujące toksoplazmozę są szczególnie groźne dla kobiet w ciąży, mogą być także przyczyną zapalenia mózgu czy opon mózgowych.

Kilka lat temu świat obiegła informacja o lekarzach z Wielkiej Brytanii, którzy walczyli o wzrok dwuletniej dziewczynki. Dziecko zaraziło się chorobą przenoszoną przez psie kupy. Do zdarzenia doszło podczas spaceru w parku, podczas którego dziewczynka przewróciła się, trafiając ręką w psie odchody. Chwilę później dziewczynka dotknęła brudną ręką oka - to wystarczyło by pasożyty zaatakowały ten narząd. Lekarze rozpoczęli walkę o oko dziewczynki - jeżeli kuracja nie powiedzie się, konieczne będzie usunięcie gałki ocznej. Gdyby nie podjęto leczenia, wówczas pasożyty mogłyby zaatakować mózg doprowadzając do śmierci dziewczynki.

Bardzo istotną kwestią jest zadbanie o własne zwierzęta. Psy powinny być dwa razy w roku zaprowadzane do weterynarza na odrobaczanie. W odchodach chorych zwierząt mogą znajdować się dziesiątki tysięcy jaj pasożytów roznoszących toksokarozę. Groźna może okazać się również zabawa z nieodrobaczanymi psami. Pasożyty dostając się do organizmu człowieka przenikają do krwiobiegu, gdzie wędrują do różnych narządów doprowadzając do uszkodzenia organów i stanów zapalnych. Pasożyty w naszym ciele mogą przeżyć nawet kilka lat.

Już niedługo w Parku Śródmiejskim pojawią się specjalne pojemniki z workami na psie odchody - będzie to jeden ze stałych elementów parku po jego remoncie. Czy chojnowianie będą z nich korzystać? Pojemniki na psie odchody, które pojawiły się przy Morskim Oku nie znalazły zbyt wielu użytkowników. Ludzie wstydzą się zbierania odchodów swoich zwierząt - pora by zaczęli się wstydzić tego, że zaśmiecają miasto i mogą zagrażać zdrowiu i życiu innych osób. Nie przechodźmy obojętnie wobec osób, które nie sprzątają po swoich psach.

To od nas wszystkich zależy, jak Chojnów będzie wyglądał.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.