Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Wesele na chojnowskim Rynku

Autor admin
Data utworzenia: 06 wrzesień 2017, 09:50 Wszystkich komentarzy: 1


Wesele na chojnowskim Rynku

- Na scenie zrobiło Wesele wrażenie silne, przygniatające, jak zmora, z której widzowie nie mogli się otrząsnąć. Czuli, że przemówił do nich poeta tak, jak dotąd nikt nie przemawiał, poeta zapamiętale ciskający w twarz oskarżenia całemu pokoleniu, poeta z duszą obrzękłą od bólu, szalejącą z powodu poczucia zbiorowego wstydu i goryczy - tak w 1908 roku dramat autorstwa Stanisława Wyspiańskiego opisywał Józef Kotarbiński.

Dzieło Wyspiańskiego przedstawia autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub miał miejsce 20 listopada 1900 roku w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele zaś w podkrakowskiej wsi Bronowice.

"Wesele" jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji w Chojnowie zaplanowano na 8 września. Organizatorem chojnowskich obchodów tej ogólnopolskiej akcji są Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.

Wydarzenie rokrocznie odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej.

- Fragmenty „Wesela” czytane będą przez mieszkańców, przy specjalnie przygotowanej scenografii (m.in. stół weselny, plecenie wianka weselnego). Prezentacjom czytelniczym towarzyszyć będą obrzędowe pieśni weselne w wykonaniu młodzieży oraz muzyka ludowa. Spotkanie zakończy się wspólnym tańcem weselnym uczestników. W ramach Narodowego Czytania odbędzie się także: czytanie „Wesela” w miejscowych szkołach, warsztaty śpiewacze obrzędowych pieśni weselnych dla młodzieży prowadzone przez Karolinę Rosocką oraz akcja informacyjna o charakterze happeningowym zapraszająca na Narodowe Czytanie - informują organizatorzy.

W akcję włączyły się wszystkie chojnowskie szkoły. W większości z nich czytanie Wesela rozpocznie się już o godzinie 9:00.

O godzinie 16:00 akcja przeniesie się na Rynek.

Rynek - 8 września 2017, 16:00

A tak Narodowe Czytanie wyglądało w roku ubiegłym:

Antyczny pokaz mody i dzieje Rzymu czasów Nerona, czyli Narodowe Czytanie 2016
Komentarze

Prezydent niech zacznie czytać konstytucję...
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.