Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Letnie Koncerty Organowe: niedziela z dziełami Händla, Bacha, Morricone, Pachelbela...

Autor admin
Data utworzenia: 14 sierpień 2017, 09:03 Wszystkich komentarzy: 0


Letnie Koncerty Organowe: niedziela z dziełami Händla, Bacha, Morricone, Pachelbela...

II edycja Letnich Koncertów Organowych zainaugurowana. W niedzielny wieczór chojnowianie spotkali się w miejskiej farze, by wspólnie wysłuchać dzieł takich kompozytorów jak: Georg Friedrich Händel, Johann Sebastian Bach, Johann Pachelbel czy Ennio Morricone.

II edycję Letnich Koncertów Organowych rozpoczął koncert Tomasza Susmęda, chojnowskiego muzyka i pedagoga. Artysta edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w chojnowskim ognisku muzycznym w klasie fortepianu prof. Edwarda Grabana. W 2002 roku ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Legnicy pod kierunkiem profesorów Stanisława Lachowskiego i Ryszarda Rydza. Od 2001 roku pełni posługę organisty w chojnowskich kościołach. Od 2006 roku jest nauczycielem muzyki i zajęć artystycznych w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Chojnowie. Znany jest jako wielbiciel twórczości Jacka Kaczmarskiego - występuje jako pianista w zespole Trio Łódzko-Chojnowskie, wykonującym piosenki Kaczmarskiego.

Chętnych do wysłuchania koncertu nie brakowało - To już drugi raz spotykamy się i cieszę się bardzo, że przybyliście do naszej świątyni aby wysłuchać to co jest takie piękne w brzmieniu i co pozwala uskrzydlać nasze serca - to co dodaje ducha, dodaje radości do pełnienia codziennych obowiązków, codziennych trudów, codziennych zmagań z różnymi sprawami - zaznaczył ks. Marek Osmulski, który przywitał wszystkich gości.

Niedzielny koncert rozpoczęła uwertura muzyki ogni sztucznych Georga Friedricha Händla - niemieckiego kompozytora późnego baroku, w którego twórczości znaleźć możemy przede wszystkim działa świeckie, przeznaczone do wykonywania w plenerze, wypełniające funkcję typowo rozrywkową. Music for the Royal Fireworks stanowiła suitę będącą oprawą muzyczną do pokazu sztucznych ogni. Podobną funkcję pełniła aria z muzyki na wodzie, którą również mieliśmy okazję usłyszeć podczas koncertu.


Znaczną część wydarzenia wypełniła muzyka Johanna Sebastiana Bacha - jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. Miłośnicy muzyki organowej, którzy w niedzielny wieczór odwiedzili chojnowską farę mieli okazję usłyszeć m.in. pieśń żałobną Herzlich tut mich verlangen, Preludium i fugę e-mol, czy doskonale znaną wszystkim arię na strunie G - utwór rozsławiony m.in. przez brytyjski zespół Procol Harum i ich "A Whiter Shade of Pale".

Koncert zakończyły toccaty Johanna Pachelbela oraz Johanna Sebastiana Bacha, utwór "Obój Gabriela" włoskiego kompozytora Ennio Morricone oraz wariacje na temat "Christus Vincit" Denisa Bedarda.

W ramach tegorocznej serii Letnich Koncertów Organowych zaplanowany został jeszcze jeden występ. 27 sierpnia chojnowskiej publiczności zaprezentuje się Bartosz Piotr Rzyman. Seria koncertów jest współorganizowana przez Rzymskokatolicką Parafię pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Grzegorza Gapskiego - radnego powiatu legnickiego.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform