Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English


Wolontariusze z PWSZ im. Witelona w Legnicy wyjechali na Ukrainę

Autor PWSZ im. Witelona w Legnicy
Data utworzenia: 16 lipiec 2017, 17:09 Wszystkich komentarzy: 0


Wolontariusze z PWSZ im. Witelona w Legnicy wyjechali na Ukrainę

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy w ramach ósmej edycji akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowanej przez Studio Wschód we Wrocławiu zorganizowało wyjazd studentów naszej Uczelni na Ukrainę.

W tym roku wyjazd zorganizowano do Śnitkowa (za Tarnopolem) w terminie od 8 do 18 lipca 2017 roku. Pobyt na Ukrainie wiąże się z zaangażowaniem uczestników w pomoc naszym rodakom i sprzątanie polskich cmentarzy. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Podczas wcześniejszych edycji remontowane były cmentarze w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Brzeżanach. Przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują każdego roku uczniowie, nauczyciele dolnośląskich szkól oraz studenci. Na ratunek czeka jeszcze 46 cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, udokumentowanych i opisanych.

Studenci – wolontariusze, którzy zgłosili się na wyjazd, mają zapewniony darmowy dojazd, zakwaterowanie na polskich plebaniach i wyżywienie. Opiekunem grupy wyjazdowej z ramienia Uczelni jest mgr Dariusz Stefaniak.

Dodatkowo zostaną przekazane dary, który były zbierane na terenie Uczelni. Zbiórka darów rozpoczęła się 27 maja i trwała do 11 czerwca 2017 roku. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony społeczności akademickiej i dzięki temu udało się zebrać artykuły żywnościowe o długim terminie ważności (w tym konserwy mięsne i rybne), środki opatrunkowe, higieniczne i czystości, artykuły szkolne i zabawki.

Koordynatorzy akcji składają serdeczne podziękowania za zaangażowanie w zbiórkę całej społeczności akademickiej: Władzom Uczelni oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka”, pracownikom administracyjnym, wykładowcom i studentom, zwłaszcza II rokowi studiów niestacjonarnych kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne.

Wśród przekazanych darów najwięcej było artykułów szkolnych (zeszyty, flamastry, kredki, piórniki, bloki, plecaki, gumki i temperówki) oraz spożywczych, w tym głównie konserwy mięsne i rybne, pasztety, kasze i makarony. Ponadto zebrano drobne zabawki i puzzle dla dzieci, środki opatrunkowe, higieniczne oraz czystości (szczególnie mydło do mycia).

Równolegle, przy zaangażowaniu studentów Samorządu Studenckiego, prowadzona była zbiórka środków pieniężnych, które w kwocie 932,92 zł. zostały przekazane na konto Fundacji Studia Wschód. Zasilą one VIII akcję Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, w którą po raz pierwszy zaangażowała się nasza Uczelnia.

Wszystkim, którzy dotychczas wsparli nasze działania, serdecznie dziękujemy.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.