Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English


Janina Mazur: Powiat to nie tylko drogi

Autor admin
Data utworzenia: 12 lipiec 2017, 15:00 Wszystkich komentarzy: 0


Janina Mazur: Powiat to nie tylko drogi

Powiat legnicki ma powody do zadowolenia - udało się pozyskać środki z województwa na dużą inwestycję w Chojnowie; są jednak również powody do zmartwień - tym największym jest spore zadłużenie. Gościem ostatniej sesji Rady Miejskiej była Janina Mazur - Starosta Legnicki, która podsumowała ostatnie lata i nakreśliła plany powiatu na przyszłość.

Janina Mazur jest pierwszym od wielu lat starostą niepochodzącym z ziemi chojnowskiej. Niemniej jednak z naszym regionem łączy ją wiele, bowiem w Osetnicy rozpoczynała swoją pierwszą pracę, przez co do Chojnowa przyjeżdża zawsze z dużym sentymentem. Janina Mazur odwiedzając Chojnów nie ma również powodów do zmartwień - podczas sesji pochwaliła i pogratulowała władzom gminy miejskiej trafnych decyzji - Na waszych oczach Chojnów zmienia się - mówię to nie na wyrost tylko jako obserwator. Widzę jakie jest tempo tego postępu - zaznaczyła.

W przeciwieństwie do innych gmin powiatu legnickiego, nasze samorządy łączy więcej niż tylko drogi - na terenie Chojnowa działa kilka jednostek podległych starostwu; są to: Powiatowy Zespół Szkół, dwa Środowiskowe Domy Samopomocy oraz Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna.

- Tymi jednostkami chcemy się szczycić i dążymy by poprawić ich wizerunek - zaznacza Janina Mazur, dodając, że wciąż wiele jest do zrobienia - przeszkód natomiast nie brakuje, a tą największą jest ogromne zadłużenie - 2 i pół roku temu zadłużenie powiatu wynosiło prawie 23 miliony. Spłacamy raty, niemniej jednak w roku 2015 ta rata była do zniesienia - było to ponad 600 tysięcy. Już w 2016 było to ponad półtora miliona, a w tym roku mamy 2 miliony 700 tysięcy.


Powiat swoje zadania realizuje dzięki wsparciu ze strony gmin. Jedną z takich inwestycji o której niedawno pisaliśmy jest remont drogi powiatowej łączącej Jerzmanowice z Witkowem, który współfinansowany jest ze środków gminy wiejskiej Chojnów. Powiat legnicki walczy również o dotacje ze strony województwa - w czerwcu m.in. udało się pozyskać ponad 2,5 miliona złotych z Urzędu Marszałkowskiego - pieniądze te zostaną przeznaczone na termomodernizację budynku Powiatowego Zespołu Szkół przy ulicy Witosa.

Wniosek o pozyskanie środków na unowocześnienie gmachu na Witosa początkowo został odrzucony - środki udało się jednak pozyskać dzięki złożeniu protestu.

Duży remont na Witosa to jednak nie wszystko - w najbliższym czasie planowany jest także gruntowny remont sanitariatów w budynku PZS przy ulicy Wojska Polskiego.

Janina Mazur ma powody do dumy odwiedzając także dwa chojnowskie Środowiskowe Domy Samopomocy, które w ostatnich latach przeszły liczne remonty. W budynku przy ulicy Jana III Sobieskiego doszło do remontu elewacji oraz prac wewnątrz, sfinansowanych dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego. Ogromne zmiany zaszły również w budynku przy ulicy Mikołaja Reja, który przeszedł termomodernizację oraz zmienił swoje otoczenie nie do poznania. Obecnie planowane jest zagospodarowanie garażu na kolejną pracownię oraz zakup nowego busa, na którego sfinansowanie powiat chce pozyskać środki z województwa.

Starosta Legnicki poinformowała również o wyborach dyrektorów powiatowych placówek działających w Chojnowie. W 2017 roku zakończyła się pięcioletnia kadencja dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół Mariusza Kowalczyka, który zdecydował się jednak ubiegać o reelekcję i jako jedyny kandydat został wybrany na kolejne pięć lat. Do zmian doszło również w Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, gdzie posadę dyrektora objęła Celina Witkowska, pełniąca dotychczas funkcję dyrektora jednego z wydziałów Urzędu Marszałkowskiego.

W ramach spotkania Janina Mazur przekazała na ręce burmistrza Jana Serkiesa dyplom z podziękowaniami za udział w 8. edycji akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" organizowanej pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.