Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Nie daj się nabrać oszustom – apel legnickich policjantów

Autor Policja
Data utworzenia: 06 lipiec 2017, 15:52 Wszystkich komentarzy: 0


Nie daj się nabrać oszustom – apel legnickich policjantów

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zwracają się z apelem do mieszkańców miasta i powiatu legnickiego o wzmożenie czujności w związku z pojawianiem się złodziei, podszywających się za pracowników wodociągów, panów z gazowni, czy nowych sąsiadów. 4 lipca br. do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zgłosiła się kobieta, która została okradziona we własnym domu.

Wciąż pojawiają się nowi oszuści, którzy wykorzystują naiwność i gościnność głównie osób starszych. Informujmy nasze babcie, dziadków i samotnie mieszkających sąsiadów o zachowaniu ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Tylko rozsądek i rozwaga w tym przypadku mogą uchronić nas przed utratą oszczędności życia.

4 lipca br około godziny 15.00 do 85-letniej kobiety, która wracała z zakupów podszedł mężczyzna podający się za jej sąsiada, który poinformował ją, że chce sprawdzić czy nie leci u niej brudna woda z kranu, tak jak u niego. W czasie kiedy sprawdzali wodę w łazience, do mieszkania najprawdopodobniej weszła kolejna osoba, która w tym czasie splądrowała mieszkanie. Po kilku minutach od wyjścia „rzekomego sąsiada” starsza pani zorientowała się, że zginęło jej z barku 1000 złotych.

Legniccy policjanci zwracają się z apelem do starszych lub samotnie mieszkających osób, by do domu nie wpuszczały nieznanych im, przypadkowych osób. Często zdarza się, że złodzieje wykorzystują naiwność mieszkańców i dokonują kradzieży podając się „za panów z gazowni”, „za pracowników wodociągów”, „za hydraulika”, „za nową sąsiadkę” albo „za sympatycznego rozmówcę z ulicy”. Wspólnym elementem tego typu działań jest wzbudzenie zaufania osoby i skłonienie jej do niekorzystnego rozdysponowania pieniędzmi lub innymi rzeczami wartościowymi. Może się zdarzyć, że zostaniecie Państwo ofiarą podstępu, że podczas sympatycznej pogawędki z nowo poznaną osobą, jej wspólnik splądruje Wasze mieszkanie.

Aby chronić siebie i swoje mieszkanie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku:

1. Nigdy nie zostawiajmy otwartych drzwi domu lub mieszkania, nawet gdy wychodzimy tylko na chwilę np. do piwnicy lub wyrzucić śmieci.

2. Nie zapraszajmy do domu osób przypadkowo poznanych.

3. Pouczajmy dzieci i domowników w podeszłym wieku, aby nie wpuszczały do mieszkania osób nieznajomych.

4. Jeśli do domu zgłaszają się osoby podające się za urzędników, pracowników OPS, itp. to przed wpuszczeniem ich do domu sprawdźmy wiarygodność tych osób. Przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumieją naszą ostrożność.

5. Jeśli masz podejrzenia co do osób, które krążą po klatkach bloków i za wszelka cenę chcą wchodzić do środka, powiadom natychmiast o tym Policję.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.