Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Zdarza Ci się korzystać z telefonu podczas prowadzenia auta? Policja będzie miała na Ciebie oko

Autor admin
Data utworzenia: 16 czerwiec 2017, 12:59 Wszystkich komentarzy: 2


Zdarza Ci się korzystać z telefonu podczas prowadzenia auta? Policja będzie miała na Ciebie oko

Na terenie powiatu legnickiego rozpoczęła się kampania "Łapki na kierownicę". Jej celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom w ruchu drogowym związanym z używanie telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem. Czekają nas wzmożone działania kontrolno-prewencyjne.

- Nawet 6–krotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy odbierasz telefon podczas kierowania pojazdem. Kampania będzie propagowana od 14 do 25 czerwca 2017 roku czyli w okresie czerwcowego długiego weekendu i wyjazdów wakacyjnych. Działania profilaktyczne policjantów z Dolnego Śląska wspiera też znany kierowca rajdowy Grzegorz Grzyb – Mistrz Polski - informuje sierż. szt. Jagoda Ekiert z legnickiej policji.

Akcja będzie prowadzona przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, poprzez spotkania z mieszkańcami oraz kontrole drogowe. Kierowcy otrzymają od policjantów ulotki edukacyjne dotyczące założeń kampanii.

- Kierowca zajęty patrzeniem w ekran telefonu ma rozproszoną uwagę i znacznie gorzej kontroluje sytuację na drodze. Poza tym nie trzyma kierownicy obiema rękoma i ma trudności w przełączeniu biegów. Badania wskazują, że nawet sześciokrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy kierowca odbiera telefon. Poza tym siedzący za kierownicą odbierając telefon średnio na 5 sekund traci kontakt z otoczeniem. W tym czasie przy prędkości 100 km/h pokonuje aż 140 metrów. Wybranie numeru zajmuje średnio 12 sekund co przy prędkości 100 km/h pozwala przejechać aż 330 metrów. Przez ten czas na drodze i w jej obrębie następuje wiele zmian wymagających odpowiednich reakcji, na które każdy potrzebuje wystarczającą ilość czasu - czytamy w policyjnym komunikacie.

Legnicka drogówka przypomina, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 złotych oraz 5 punktów karnych.


Komentarze

A co z używaniem radia cb ?
zgłoś komentarz
A co z paleniem papierosa?
A co z pokazywaniem różnych gestów do innych kierowców?
A co z dłubaniem w nosie?
A co z tłuczeniem głową pasażera o deskę rozdzielczą?
A co ze zmianą biegów?
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.