Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

3 maja w stylu Piwnicy pod Baranami [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 04 maj 2017, 10:45 Wszystkich komentarzy: 0


3 maja w stylu Piwnicy pod Baranami [ZDJĘCIA]

Złożenie kwiatów pod obeliskiem, msza w chojnowskiej farze i koncert "Śladami artystów Piwnicy pod Baranami" - tak prezentowały się miejskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Ustawę Rządową uchwaloną 3 maja 1791 roku powszechnie uznaje się za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucję. Regulowała ona ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów - ograniczała demokrację i wprowadzała monarchię dziedziczną.

Nasza pierwsza konstytucja obowiązywała zaledwie 14 miesięcy. 23 listopada 1793 roku Sejm Grodzieński uznał Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne, w tym Ustawę Rządową. Pomimo tego, dzień 3 maja na stałe wpisał się do kalendarza świąt narodowych w Polsce i na Litwie.

Tradycyjnie centrum wydarzeń tego dnia w Chojnowie stanowił obelisk przy ulicy Chmielnej. Punktualnie o godzinie 11:30 rozpoczęła się ceremonia "W hołdzie patriotom", w ramach której przedstawiciele samorządów oraz lokalnych związków i ugrupowań złożyli pod obeliskiem kwiaty.

O godzinie 12:00 w chojnowskiej farze rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny.

W tym roku obchodom Święta Konstytucji nie towarzyszył festyn na Rynku. Organizatorzy zdecydowali się na nieco bardziej kameralny koncert w klimatyzowanej sali Domu Schrama, gdzie chojnowskiej publiczności zaprezentowali się Dawid Skrzypczak oraz Paweł Lenart, którzy wykonali najsłynniejsze utwory krakowskiego kabaretu "Piwnica pod Baranami".Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.