Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Zostań pracownikiem Lidla

Z Hedeby do Truso za Wulfstanem - kilka słów o nowej wystawie w Muzeum Regionalnym

Autor admin
Data utworzenia: 24 kwiecień 2017, 13:56 Wszystkich komentarzy: 0


Z Hedeby do Truso za Wulfstanem - kilka słów o nowej wystawie w Muzeum Regionalnym

"Wikingowie. Truso - legenda Bałtyku" to tytuł najnowszej wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Chojnowie, na której prezentowane są eksponaty z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu. Do końca czerwca każdy z nas może poznać historię jedynej osady wikingów na terenach obecnej Polski.

Po niegdyś jednym z największych portów nad Bałtykiem pozostało niewiele. Na tyle niewiele, że badacze przez lata mieli trudności z lokalizacją osady. O istnieniu Truso wiemy m.in. dzięki relacji Wulfstana - podróżnika, który w 890 roku odbył żeglugę z Hedeby na Półwyspie Jutlandzkim w kierunku wschodnim, docierając po siedmiu dniach do Truso.

W latach 80. XX wieku archerolog dr Marek Jagodziński rozpoczął badania archeologiczne na wschodnim brzegu jeziora Druzno. Po kilku sezonach badawczych, dzięki uzyskanemu obfitemu materiałowi i przekonującym datacjom dendrochronologicznym w końcu odnaleziony zaginiony port - Truso. Dzisiaj, znalezione w tym miejscu eksponaty możemy oglądać w Muzeum Regionalnym.

Odwiedzając wystawę mamy okazję poznać Truso, zwyczaje mieszkańców, ich kulturę, a także poznać szczegóły podróży Wulfstana i opis osady jego autorstwa.

W miniony piątek chojnowski zamek gościł wernisaż wystawy.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.