Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English


„Amok” już w kinach. Głośna historia chojnowianina

Autor Kasia_
Data utworzenia: 29 marzec 2017, 19:15 Wszystkich komentarzy: 2


„Amok” już w kinach. Głośna historia chojnowianina

24 marca do kin wszedł „Amok”. Film, którego fabuła oparta jest na prawdziwej historii pochodzącego z Chojnowa Krystiana Bali.

W 2003 roku Krystian Bala wydał debiutancką powieść pt. „Amok”, w której dokładnie opisał niemal identyczną zbrodnię, za którą później został skazany. Książka spotkała się z negatywną opinią krytyków. Głośno zrobiło się o niej kilka lat później, gdy stała się czołowym dowodem w śledztwie i podstawą do oskarżenia autora o popełnienie brutalnego morderstwa.

Krystian Bala został oskarżony o zaplanowanie, zlecenie i kierowanie zabójstwem Dariusza J., przedsiębiorcy z Wrocławia. Mężczyzna zaginął 13 listopada 2000 roku, później jego ciało z licznymi śladami torturowania, bicia oraz głodzenia odnaleziono w Odrze. Według śledczych motywem zbrodni była chorobliwa zazdrość Krystiana Bali o jego żonę Stanisławę, którą podejrzewał o romans z ofiarą.

Krystian Bala jest obecnie w trakcie odbywania 25-letniej kary pozbawienia wolności, cały czas starając się przekonywać o swojej niewinności. Wrocławski Sąd Okręgowy skazał go za zabójstwo domniemanego kochanka swojej byłej żony. Wyrok został wydany 5 września 2007 roku. Sprawę ponownie rozpatrywano we Wrocławskim Sądzie Apelacyjnym 20 grudnia 2007 roku, ale wyrok nie uległ zmianie. 12 maja 2010 Sąd Najwyższy na podstawie przedstawionych dowodów odrzucił wniosek o kasację wyroku i była to ostateczna decyzja w tej sprawie, choć wątpliwości co do faktycznej winy pisarza wciąż są żywe.

Film opowiadający historię chojnowianina nosi ten sam tytuł, co książka skazanego – „Amok”. Reżyserii filmu podjęła się Kasia Adamik, a scenariusz stworzył Richard Karpala. W rolę Krystiana Bali wcielił się Mateusz Kościukiewicz.

Historia Krystiana Bali to bez wątpienia najbardziej emocjonujące śledztwo kryminalne w ostatnich latach. Ta historia wstrząsnęła całą Polską i stała się głośnym wydarzeniem na całym świecie. Teraz na jej podstawie powstał ciekawy thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu.

Sprawę Bali opisywały najpopularniejsze światowe media, jak m.in. BBC, New Yorker, Time, Daily Mail, The Washinghton Post, Le Figaro i Telegraph. W 2011 roku w prasie pojawiła się także wzmianka, że Roman Polański rozważa stworzenie filmu na postawie historii Bali. W 2013 roku ukazała się także książka „Koma” Aleksandra Sowy, która inspirowana jest historią chojnowianina.


Komentarze

Kiedy będzie w naszym kinie?
zgłoś komentarz
Pewno za 4 miesiące
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.