Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum

Zalety zaworów kulowych

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 20 styczeń 2017, 13:43 Wszystkich komentarzy: 0


Zalety zaworów kulowych

Zawory kulowe wykorzystywane są w hydraulice i służą do całkowitego odcięcia dopływu wody. Charakteryzują się wydłużoną trwałością i szczelnością. W zestawieniu z zaworami tłokowymi i kątowymi zyskują największe uznanie wśród specjalistów, ponieważ służą znacznie dłużej niż inne.

Jak działa mechanizm zaworu kulowego?

Zawór kulowy zamyka dopływ wody za pomocą wsunięcia kuli do gniazda. Taka konstrukcja uniemożliwia osadzanie się brudu wewnątrz zaworu. Dzięki temu istnieje jedynie znikoma szansa na powstawanie jakichkolwiek nieszczelności, a czas eksploatacji urządzenia jest znacznie dłuższy aniżeli tradycyjnych zaworów tłokowych. Zawory z kurkiem obrotowym gromadzą więcej zanieczyszczeń, przez co są bardziej narażone na powstawanie szczelin i szybkie zużycie.

Gdzie używać zaworów kulowych?

Główną funkcją zaworów kulowych jest odcięcie dopływu wody. W ten sposób różnią się od zaworów kątowych, które stworzone zostały by działać regulująco. Te pierwsze sprawdzą się w najbardziej ekstremalnych warunkach i położeniach – otwartym lub zamkniętym. Nie używa się ich, w przeciwieństwie do zaworów kątowych, w domowych toaletach i łazienkach.

Dostępne rodzaje zaworów kulowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zaworów kulowych, które możesz dopasować do własnych potrzeb. Do podłączenia wężyków hydraulicznych wystarczy taki o wymiarach ½ cala, a do zaworów głównych w budynkach - dwóch cali. Zawory o nadzwyczaj dużej wytrzymałości, niezbędnej do doprowadzenia wody do mieszkań mają 3 cale. Zawory przeznaczone do wody są inne, niż te do gazu. Aby ułatwić ich rozróżnienie ustalono, że dźwignia zaworu wodnego jest koloru czerwonego, a gazowego – żółtego. Ponadto, można wyznaczyć jeszcze cztery rodzaje zaworów kulowych:

  • zawór kulowy ze śrubunkiem – stosowany zamiennie z zaworem z dźwignią, jednak dźwignię zastąpiono w nim motylkiem,

  • zawór kulowy kołnierzowy – sprawdza się przy rurach o większej średnicy, aby usprawnić ich mechaniczne połączenie,

  • zawór kulowy z filtrem – dzięki obecności filtra różnego rodzaju zanieczyszczenia, które nie ulegają rozkładowi, są zatrzymywane, nie niszczą głowicy, ani pozostałej części zaworu,

  • zawór kulowy kątowy – zamiast dźwigni posiada motylka, a stosuje się go w miejscach zbyt małych na tradycyjny zawór kulowy.

Czym sugerować się podczas zakupu zaworu?

Będąc gotowym do zakupu zaworu można stracić orientację w sklepie z powodu nadmiaru dostępnych produktów. Nie warto kierować się zasadą „droższy znaczy lepszy”, gdyż w przypadku zaworów kulowych nie jest ona skuteczna. Łatwiej jest dokonać selekcji poprzez markę zaworu, zrobić wcześniejsze rozeznanie w internecie lub wśród zaprzyjaźnionych ekspertów np. sklepu PNEUMATIG.EU. Osoby szczególnie zainteresowane zaworami mogą również zgłębić skład i jakość materiałów użytych do ich produkcji. Ceny zaworów wahają się między kilkunastoma, a kilkudziesięcioma złotymi, a ich przydatność można oszacować na 10-20 lat. W perspektywie długoterminowej każdy dojdzie do wniosku, że nie warto oszczędzać na zaworach kulowych.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform