Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum

Chojnowscy policjanci w trosce o seniorów...

Autor admin
Data utworzenia: 18 styczeń 2017, 15:42 Wszystkich komentarzy: 1


Chojnowscy policjanci w trosce o seniorów...

Zacna inicjatywa policjantów z Komisariatu Policji w Chojnowie. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych ruszyli z przeprowadzeniem działań prewencyjnych mających na celu skontrolowanie źródeł ogrzewania w miejscach zamieszkania osób starszych, samotnych, często ciężko schorowanych. Działanie takie ma na celu przeciwdziałanie pożarom i zaczadzeniom.

- Mając na uwadze utrzymującą się niską temperaturę i potencjalne zagrożenia związane z łamaniem zasad bezpieczeństwa przy ogrzewaniu naszych gospodarstw policjanci postanowili sprawdzić stan bezpieczeństwa najbardziej potrzebujących osób. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, że czasem wystarczy chwila nieuwagi, by dorobek całego naszego życia poszedł z dymem. Co gorsza, nieostrożne posługiwanie się ogniem może także doprowadzić do śmierci. Aby nasz dom był bezpieczny, potrzebne jest jednak nie tylko odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe. Przede wszystkim należy pamiętać o zdrowym rozsądku, bowiem do wielu pożarów dochodzi przez ludzkie zaniedbania. W akcję funkcjonariuszy włączyli się pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnowie oraz Miłkowicach - informuje mł. asp. Iwona Król-Szymajda z legnickiej policji.

17 stycznia funkcjonariusze z Chojnowa wraz z pracownikami GOPS-u sprawdzili 10 adresów na terenie Gminy Chojnów oraz Gminy Miłkowice. Czego mogli dowiedzieć się lokatorzy? Poniżej kilka z przekazywanych wskazówek:

- Nie wyrzucaj niedopałków bezpośrednio do kosza na śmieci. Może się zdarzyć, że ogień jeszcze się tli. Jeżeli pozwalasz na palenie papierosów w domu, wyrzucaj wszystkie niedopałki, popiół czy spalone zapałki;

- Zapałki i zapalniczki trzymaj z dala od dzieci;

- Koce przeciwpożarowe lub gaśnicę, trzymaj w pobliżu miejsc, gdzie ryzyko pożaru jest największe;

- Zainstaluj w mieszkaniu urządzenia do wykrywania dymu.

- Zdarza się także, że przyczyną tragedii jest zły stan różnego rodzaju instalacji oraz wentylacji. Właściciele często zapominają o naprawach pieców, kominków, czy przewodów wentylacyjnych, odprowadzających dym i czad z kominów. Pamiętajmy, aby na bieżąco kontrolować stan techniczny instalacji! W ostatnich dniach znacznie obniżyła się temperatura. Chłody stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz dla osób będących pod wpływem alkoholu. Dlatego legniccy policjanci ponownie apelują o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur - dodaje rzecznik policji - Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, bezdomne, nietrzeźwe. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe 999, 997 lub 112.

Inicjatywa jest godna pochwały - o tym chyba nikogo nie trzeba przekonywać. W tym miesiącu mieliśmy już okazję przekonać się jak do jak tragicznych sytuacji może doprowadzić nieostrożne ogrzewanie domu.


Komentarze

"w trosce o seniorów"
...
Już widzę tę troskę- dowalić karę wartości 12 emerytur za to, że dziadek lub babcia rozpalała sobie starym, podartym swetrem bo nie stać jej/jego na opał z prawdziwego zdarzenia. Ludzie często stają przed wyborem- możliwe zaczadzenie lub pewna śmierć z głodu/braku leków. Zgniłe trzewia polskiego nie-RZĄDU.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform