Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum

Czy czeka nas nakaz wymiany starych pieców na nowe oraz zakaz palenia drewnem i węglem?

Autor admin
Data utworzenia: 17 styczeń 2017, 12:14 Wszystkich komentarzy: 1


Czy czeka nas nakaz wymiany starych pieców na nowe oraz zakaz palenia drewnem i węglem?

Smog to od kilku tygodni jeden z głównych tematów poruszanych w mediach - polskie miasta zajmują niechlubne miejsca wśród najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie. Problem ten nie omija także Chojnowa, o czym przekonał się chyba każdy z nas. By sprostać problemowi potrzebne są jednak radykalne kroki... które może przynieść uchwała antysmogowa.

Kwestia uchwały antysmogowej była głównym tematem podczas ostatniej sesji sejmiku województwa dolnośląskiego. Rok temu przedstawiciele Akcji Demokracji i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego zaapelowali do marszałka w sprawie przyspieszenia prac nad uchwałą antysmogową dla Dolnego Śląska - czas jednak mija, szczegóły wciąż nie są znane.

Radni partii rządzącej domagają się od marszałka Cezarego Przybylskiego przedstawienia informacji, dotyczących prac nad uchwałą; chcą także poznać wyniki badań zanieczyszczeń powietrza w regionie.

Ewentualne przyjęcie uchwały zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi. Jak donosi portal onet.pl - Prawdopodobnie opracowywany dokument będzie nakazywał mieszkańcom wymianę starych pieców na nowe instalacje grzewcze oraz zakaz palenia drewnem i węglem. Radny Andrzej Jaroch zaapelował także o przedstawienie analizy możliwości i planów wsparcia polityki antysmogowej samorządów lokalnych, skierowanej do najbiedniejszych gospodarstw domowych.

Podczas gdy w województwie dolnośląskim ciągle trwają debaty nad potencjalną uchwałą - w innych regionach powoli jest ona wcielana w życie. Przykładem może być województwo małopolskie, którego sejmik przyjął dokument zakazujący od połowy 2017 roku spalania mułów i flotów węglowych w piecach i kominkach oraz eliminujący montowanie kotłów, które nie spełniają norm ekoprojektu. Dużo dalsze kroki podjęły władze Krakowa, gdzie od 1 września 2019 roku wchodzi w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach.

O problemie zanieczyszczenia powietrza w Chojnowie informujemy niemal każdej zimy. Badania przeprowadzone rok temu wskazywały województwo dolnośląskie w czołówce najbardziej zanieczyszczonych regionów w Polsce - kraju posiadającym najgorszej jakości powietrze w Unii Europejskiej.

Zanieczyszczenie powietrza jest powodem przedwczesnych zgonów około 40 tys. osób rocznie. Przechadzając się w porach popołudniowych i wieczorami m.in. przez chojnowskie osiedla domów jednorodzinnych narażamy się na m.in. nowotwory, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, miażdżycę, nadciśnienie, niedokrwienie serca i tym samym zawał serca, niedokrwienie i udar mózgu. Chyba, że w odpowiedni sposób zabezpieczymy nasze drogi oddechowe.

Pozostaje jedynie pytanie ile dadzą nowe zakazy, jeżeli aktualny zakaz palenia śmieciami w piecu nie jest respektowany...


Komentarze

Problem trzeba rozwiązywac systemowo a nie zakazami. Na jednym forum było przedstawione ciekawe rozwiązanie dla budynków komunalnych, w których są jeszcze do dziś piece kaflowe w każdej izbie. Tam z reguły palą byle czym. Miasto powinno dotować ,a wrecz fundować piece węglowe z podajnikiem dla wspólnot w budynkach komunalnych , aby tam zastąpiono te 10 pieców, jedynym na ekogroszek, lub orzech (na miał nie ) i naprawdę sie poprawi atmosfera w Chojnowie, bo taki piec mało co kopci . Wszystko da się wyliczyć kto ile ma dokupić węgla przeliczajac powierzchnie mieszkania i która kondygnacja (strychowe i parterowe mieszkania wymagają wiecej energi, te pomiędzy mniejszej i są do tego programy obliczeniowe) więc wszystko można ustalić
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform