Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

Strażacy z JRG 3 Chojnów i ich nowy GBA 3/36

Autor Grzegorz Andrejciów
Data utworzenia: 09 listopad 2016, 15:38 Wszystkich komentarzy: 1


Strażacy z JRG 3 Chojnów i ich nowy GBA 3/36

Strażacy z chojnowskiej jednostki mogą cieszyć się nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym marki Scania P360 z funkcja ograniczania stref skażeń chemicznych i ekologicznych, który zastąpił wysłużonego Stara. Obszerną fotorelację oraz kilka informacji na temat pojazdu, oznaczenia oraz jego wyposażenia możecie znaleźć poniżej.

Lśniący i nowiutki GBA ze zbiornikiem wody 3 tys. litrów, autopompą o wydajności 3600 dm³/min i napędem 4x4 zakupiony został w ostatnim czasie w firmie „WAWRZASZEK” Inżynieria Samochodów Specjalnych Sp. z o.o. z Bielska Białej ze środków Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, Komendy Miejskiej PSP w Legnicy, Unii Europejskiej oraz dzięki dotacjom samorządowym. Identycznymi pojazdami cieszyć się będą też zawodowcy z Jednostek Ratowniczo Gaśniczych podległych KP PSP w Świdnicy i KP PSP w Środzie Śląskiej bowiem przetarg rozpisany przez Komendę Wojewódzką opiewał na wykonanie 3 sztuk w.w. pojazdu.

Oznaczenie pojazdów straży pożarnej składa się z ciągu liter i cyfr, z których każda ma swoje znaczenie. Najczęściej spotykane to: GBA, GCBA, SD, SRd, SRt. W przypadku chojnowskiej Scanii GBA 3/36 pierwsza litera oznacza rodzaj zadań –Gto gaśniczy, kolejne litery określają bliższe dane identyfikujące budowę i wyposażenie samochodu, w tym przypadku B to zbiornik na wodę i A to autopompa, czyli pompa napędzana silnikiem samochodu, cyfry 3/36 podane w dalszej części oznaczają pojemność zbiornika wody, pierwsza cyfra 3 oznacza zbiornik o pojemności 3 tys. litrów, a druga 36 wydajność autopompy 3600 dm³/min przy ciśnieniu 8bar.

Na wyposażeniu Scanii P360 możemy znaleźć całą gamę sprzętu od tłumnic do gaszenia traw przez poduszki pneumatyczne, narzędzia hydrauliczne, turbowentylator oddymiający. Zestaw PSP R-1, pilarki do cięcia drewna, piłę do stali i betonu. Dodatkowo na aucie strażacy posiadają sprzęt do działań powodziowych, pompę pływającą oraz szlamową.

Dodatkowo oprócz napędu terenowego, Scania została wyposażona w wyciągarkę linową, maszt oświetleniowy oraz zwijadło szybkiego natarcia o długości 60 metrów. W kabinie dla strażaków umiejscowione są cztery aparaty ochrony dróg oddechowych, sprzęt łączności i latarki. Producent dodatkowo wyposażył auto w kamerę cofania oraz nawigację. Na dachu GBA strażacy mają do dyspozycji działko wodno – pianowe o regulowanej wydajności 800/1600/2400 l/min, węże ssawne i podręczny sprzęt burzący.

Kolejną przydatną rzeczą, zamontowaną pod autem jest instalacja zraszająca składająca się z 4 zraszaczy - 2 z przodu oraz 2 bocznych po jednym z lewego i prawego boku zabudowy. Może być stosowany zarówno do ograniczania stref skażeń jak i pożarów. Jest przy tym optymalnym rozwiązaniem zabezpieczającym pojazd podczas gaszenia m.in. nieużytków rolnych bądź łąk.

tekst i zdjęcia: Grzegorz AndrejciówKomentarze

No to teraz czekamy az jakies osp dostanie wreszcie nowe auto
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform