Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Długo wyczekiwana uchwała w sprawie budżetu obywatelskiego przyjęta

Autor admin
Data utworzenia: 01 październik 2016, 11:22 Wszystkich komentarzy: 0


Długo wyczekiwana uchwała w sprawie budżetu obywatelskiego przyjęta

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przyjęto uchwałę w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Chojnowa konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego jako części budżetu Miasta Chojnowa na rok 2017. Pomysłodawcą koncepcji chojnowskiego budżetu obywatelskiego był radny Paweł Grabek.

Przyjęta przez radnych uchwała zakłada przeznaczenie na cele budżetu obywatelskiego kwoty 200 tysięcy złotych. Kwota ta podzielona została na dwie części. 100 tysięcy złotych otrzymają projekty zlokalizowane na północ od rzeki Skory - drugie tylko projekty na południe od Skory.

Zgłoszone projekty muszą dotyczyć zadań własnych gminy miejskiej Chojnów, realizowanych na terenie będącym jej własnością, z wyłączeniem terenów zarządzanych przez miejskie jednostki organizacyjne. Projekty zgłaszać mogą jedynie osoby pełnoletnie, będący mieszkańcami Chojnowa - każdy z projektów wymaga zebrania 50 podpisów pełnoletnich mieszkańców Chojnowa.

Wszystkie zgłoszone projekty po weryfikacji przez zespół ds. weryfikacji podlegają konsultacjom społecznym poprzez głosowanie mieszkańców miasta. O szczegółach dotyczących terminu i miejsca zgłaszania projektów z pewnością poinformujemy.

Przyjęcie uchwały poprzedziła burzliwa dyskusja i trzy głosowania nad złożonymi wnioskami formalnymi. Wątpliwości co do wysokości kwoty przeznaczonej do wykorzystania w budżecie obywatelskim miał radny Łukasz Ptak, który zaproponował jej podwyższenie do 400 tysięcy. Propozycję Łukasza Ptaka poparł radny Paweł Grabek - autor koncepcji chojnowskiego budżetu obywatelskiego.

Negatywnie do pomysłu odniósł się jednak przewodniczący Jan Skowroński, argumentując to faktem,że budżet obywatelski stanowi w pewnym sensie innowacyjność w naszym środowisku. Wniosek formalny poddany pod głosowanie nie uzyskał wymaganej większości.

Radny Maciej Cieśla zwrócił uwagę na liczbę osób, których podpisy są konieczne do przyjęcia wniosku. Jego zdaniem 50 pełnoletnich obywateli do zbyt dużo i zaproponował zmniejszenie tej liczby do 15. Na poparcie swojej opinii przytoczył przykłady innych miast, np. Białegostoku, gdzie pod projektem obywatelskim podpisać musi się 20 osób, Rumi z wymaganą liczbą 15 osób, czy też bliskich nam Polkowic, również z 15 podpisami koniecznymi do złożenia wniosku - Uważam, że 50 osób tutaj jest liczbą za dużą. Chcemy, żeby ludzie pokazali co jest dla nich istotne - podsumował swoją wypowiedź.

Koncepcji Macieja Cieśli sprzeciwił się radny Jerzy Poznar, zwracając uwagę, że liczba 50 osób została wypracowana na posiedzeniach komisji Rady Miejskiej. W swojej wypowiedzi zwrócił również uwagę,że budżet obywatelski, zgodnie ze swoją nazwą powinien służyć obywatelom a nie wąskim grupom - Uważam, że zebranie 50 podpisów - jeżeli jest to projekt fajny i ma służyć ogółowi społeczeństwa - nie będzie trudne - podsumował.


Głos w sprawie zabrał również przewodniczący Jan Skowroński, odnosząc się do argumentów związanych z innymi większymi miastami jakie przytoczył Maciej Cieśla - W tamtych samorządach, w dużych aglomeracjach na klatce schodowej sąsiad nie zna sąsiada. Mijając się z nim czasem nie mówi dzień dobry i w takich sytuacjach jest tam trudno zebrać tych 50 podpisów, dlatego poszli może w kierunku zmniejszenia. Z drugiej strony możemy pójść na to, że jeden mieszkaniec może złożyć wniosek, to i tak komisja weryfikacyjna się tym wnioskiem zajmie - można by było, tylko ja sobie wyobrażam, że komisja musiałaby pracować po 24 godziny na dobę by te wnioski weryfikować, bo wtedy każdy obywatel, nie umniejszając jego inteligencji by składał wniosek i komisja musiałaby się z tym wnioskiem zapoznać.

Wniosek Macieja Cieśli poparło w głosowaniu czterech radnych - nie wystarczyło to do przegłosowania przeciwników.

Pewnego rodzaju kompromis zaproponował pomysłodawca chojnowskiego budżetu obywatelskiego Paweł Grabek. Złożył on wniosek z propozycją podwyższenia kwoty na 300 tysięcy (po 150 tysięcy na poszczególne części miasta) oraz obniżenia liczby osób, których poparcie konieczne jest do złożenia wniosku z 50 do 30.

Jednak i te wnioski, poparte przez zaledwie dwóch radnych przeciwko pięciu przepadły.

Kwestię budżetu zakończyło głosowanie nad uchwałą w jej pierwotnym brzmieniu. Za jej przyjęciem jednogłośnie zagłosowali wszyscy radni.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.