Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Zostań pracownikiem Lidla

Neogotycki Zamek Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim

Autor Maciek
Data utworzenia: 13 styczeń 2012, 08:57 Wszystkich komentarzy: 0


Neogotycki Zamek Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim
Kamieniec Ząbkowicki to całkiem spora wieś u podnóża Gór Bardzkich, posiadająca własną stację PKP, na której zatrzymują się pociągi pospieszne. Krzyżują się tutaj linie kolejowe Wrocław - Międzylesie/Praga oraz Kraków - Jelenia Góra. Z dworca około 30 minut marszu w kierunku południowym (niebieski szlak). Do wsi docierają autobusy PKS i prywatne busy kursujące na trasie Ząbkowice - Kamieniec - Złoty Stok z przystankiem nieopodal zabytku. Pod zamkiem, za kolorowym gimnazjum płatny parking.

Pomimo dokonanych tutaj w ciągu minionych dziesięcioleci zniszczeń opustoszały zamek ze swymi pięknymi, błyszczącymi murami wciąż sprawia wrażenie, jakby żywcem przeniesiony z bajki. Duża w tym zasługa byłego dzierżawcy terenu, którego zapał i pieniądze pozwoliły zahamować postępującą dewastację i częściowo odrestaurować zabytkowe wnętrza. Niestety ów dzierżawca niedawno umarł i wszelkie prace stanęły w miejscu. Teren wokół rezydencji jest bardzo zaniedbany, choć dzięki realizowanym przez gminę pracom porządkowym sytuacja i tak wygląda trochę lepiej niż kilka lat temu. Z dawnego kompleksu parkowego zachowała się znaczna część starodrzewia, aleje, budynki pompowni i gazowni (dziś prywatne mieszkania), zbiorniki na wodę pitną oraz mocno zniszczone mauzoleum. Po znajdujących się niegdyś na terenie parku tarasach, rzeźbach, kolumnach i fontannach pozostały już tylko rumowiska, gruzy albo puste miejsca.

Na zewnątrz pałac otoczono prostokątnym w zarysie murem o długości 419 metrów, wzdłuż którego po stronie północno-zachodniej usytuowano wozownie, a po stronie południowo-wschodniej stajnie. Oprócz gmachu głównego i niezbędnego zaplecza w skład rezydencji wchodziło bogate, wielopoziomowe założenie parkowo-ogrodowe (150 ha) z ciągiem tarasów, fontann i pergoli, ozdobionych utrzymanymi w stylu neoklasycystycznym rzeźbami, ławkami i wykutymi z białego marmuru balustradami, a także liczne obiekty towarzyszące: oczka wodne, basen kąpielowy, malownicze groty oraz mauzoleum w głębi parku. Podobno w podziemiach budowli znajdują się nie do końca zbadane korytarze.


Źródło: www.zamkipolskie.com

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.