Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

W klimatach barokowych i nie tylko - za nami kolejny z Letnich Koncertów Organowych

Autor admin
Data utworzenia: 01 sierpień 2016, 11:17 Wszystkich komentarzy: 0


W klimatach barokowych i nie tylko - za nami kolejny z Letnich Koncertów Organowych

Za nami drugie spotkanie w ramach Letnich Koncertów Organowych. Tym razem gościom Kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła zaprezentował się Jakub Haraś. Chojnowska publiczność miała okazję wysłuchać muzyki epoki baroku autorstwa niemieckich mistrzów tego okresu i nie tylko.

Jakub Haraś urodził się w 1997 roku w Lubinie. Swoją naukę gry na organach rozpoczął w 2011 roku pod kierunkiem Marka Froncaw Diecezjalnym Studium Organistowskim. Na swoim koncie ma udział m.in. w IV Ogólnopolskim Konkursie Organowym Diecezjalnych Studiów Organistowskich w Tarnowie oraz I Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Aktualnie pełni funkcję organisty w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Najświętszej Marii Panny w Legnicy; jest także drugim organistą legnickiej Katedry. Od najbliższego roku akademickiego rozpoczyna naukę na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na wydziale Muzyki Kościelnej.

Koncert rozpoczął się od preludium do utworu Te Deum Marca-Antoine Charpentiera - francuskiego muzyka epoki baroku. Utwór ten znany jest jako oficjalny sygnał Europejskiej Unii Nadawców; poprzedza także coroczny noworoczny koncert filharmoników wiedeńskich. Jakub Haraś przeniósł zgromadzonych w chojnowskiej farze do epoki baroku, wykonując utwory niemieckich mistrzów organowych - Johanna Pachlbela, Dietricha Buxtehude'a, Johanna Sebastiana Bacha czy Georga Friedricha Händel'a.


Barok to jednak nie wszystko. Warto wspomnieć o muzykach blisko związanych z naszym regionem - wśród utworów odegranych na kościelnych organach przez Jakuba Harasia znalazły się również kompozycje Moritza Brosiga - śląskiego organisty i kompozytora, żyjącego w XIX wieku. Do XX wieku przeniosło nas z kolei "Preludium w klasycznym stylu" Gordona Younga - amerykańskiego kompozytora i organisty.

Drugie spotkanie z cyklu Letnich Koncertów Organowych przyciągnęło do chojnowskiej fary sporą rzeszę mieszkańców Chojnowa (i nie tylko), spragnionych organowej muzyki na najwyższym poziomie. Kolejne spotkanie już 14 sierpnia - tym razem publiczności zaprezentuje się Filip Borkowski. W imieniu organizatorów - Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz radnego Grzegorza Gapskiego serdecznie zapraszamy.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.